۱۰۰۰ تزریق در روز به بیماران سرپایی کرونا در مراکز شهر سالم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تا ۱۰۰۰ تزریق در روز به بیماران سرپایی کرونا در مراکز شرکت شهر سالم صورت خواهد گرفت.


به نقل از خبرگزاری مهر، آیین افتتاح واحدهای درمان سرپایی بیماران کرونا در کلینیک‌های شهرداری تهران در درمانگاه منطقه ۹ با حضور علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران، حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران، جلیل کوهپایه‌زاده و نادر توکلی رئیس و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در بخشی از این آیین، تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت شهر سالم و دانشگاه علوم پزشکی ایران به امضا رسید که بر اساس آن، ظرفیت‌های ۹ کلینیک شهرداری تهران جهت ارائه خدمات تشخیصی و درمانی بیماران مبتلا به کرونا در اختیار سیستم درمان شهر تهران قرار می‌گیرد. همچنین امکان افزایش تعداد این مراکز به ۲۰ مرکز نیز وجود دارد.

در بخش دیگری از این مراسم، فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران در سخنانی گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران و با مساعدت ارزشمند جناب آقای دکتر چوبینه، امروز شاهد افتتاح اولین مرکز درمان سرپایی بیماران کووید ۱۹ با استفاده از ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی شهرداری تهران هستیم.

زالی در ادامه افزود: امروز ۹ مرکز در فضاهای وابسته به شرکت شهر سالم افتتاح می‌شود و هر کدام ۱۲ نفر ظرفیت پذیرش بیماران سرپایی کرونا را دارند. با توجه به ظرفیت توسعه این فضاها، پیش‌بینی ما این است که حدود ۱۰۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت خدمات درمان کرونا در شهر تهران اضافه شود. در طول یک شبانه‌روز در تهران حدود ۴۲۰۰ تا ۴۴۰۰ بیمار کووید ۱۹ به صورت سرپایی درمان می‌شوند که برای هر کدام یک بازه ۶ تا ۸ ساعته طول می‌کشد و مشارکت این مراکز موجب می‌شود که بار بیمارستان‌های سطح شهر کاهش پیدا کند.

وی گفت: مراکز بهداشتی درمانی شهرداری پراکنش مناسبی در سطح تهران دارند و به نظر می‌رسد گام درستی به سمت ارائه خدمات بیشتر در سطح خدمات سرپایی کووید ۱۹ وجود دارد. با توجه به اینکه تعرفه خدمات در این مراکز، عمومی است، مشکلی هم برای مراجعه‌کنندگان نخواهد بود.

در این مراسم همچنین مدیرعامل شرکت شهر سالم در جمع خبرنگاران تصریح کرد: شهرداری تهران همواره در کنار مردم تهران بوده و شرکت شهر سالم نیز بر اساس مسئولیت اجتماعی خود، در شرایط ویژه کرونایی ظرفیت‌های خود را در اختیار سیستم بهداشت و درمان قرار داد.

چوبینه ادامه داد: ما در گام نخست ۹ مرکز را در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دادیم تا پشتیبان بیمارستان‌های شهر تهران باشند و این ظرفیت وجود دارد که تا ۲۰ مرکز هم افزایش یابد تا کمی از آلام بیماران و فشار بر سیستم بهداشت و درمان در این روزهای سخت کاهش پیدا کند.

وی درباره واکسیناسیون کارکنان شهرداری تهران هم عنوان کرد: با هماهنگی معاونت بهداشت ستاد مقابله با کرونا استان تهران، واکسیناسیون کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران را از هفته آینده آغاز خواهیم کرد. همه عزیزان همکار در شهرداری تهران بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت از این خدمت بهره‌مند خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در این مراسم با بیان اینکه ۹ مرکز شهرداری تهران در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که ما امیدواریم بتوانیم این تعداد را به ۲۰ مرکز برسانیم، ادامه داد: اکنون می‌توانیم روزانه بالغ بر ۱۰۰۰ تزریق را به بیماران داشته باشیم. یعنی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد توان تزریق و درمان‌های سرپایی در شهر تهران افزایش می‌کند.