اختصاص یک هزار میلیارد تومان در پروژه‌های زیر بنایی مشهد به روش تهاتر

به گزارش خبرنگار ایمنا، حمیدرضا موحدی‌زاده، در ابتدای یکصد و دوازدهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد اظهار کرد: آلودگی هوا هفته گذشته امری نگران کننده بود که لزوم توجه به طرح برقی کردن شبکه حمل و نقل را بیش از پیش اهمیت می‌بخشد تا بتوانیم با حرکت به این سمت و کاهش ترافیک و آلودگی هوا فضای زیست مطلوب‌تری داشته باشیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همکاری بین دستگاهی می‌تواند در کنترل کرونا مؤثر واقع شود، آنگونه که شورای شهر و شهرداری مشهد نیز از ابتدای شیوع این بیماری در اسفند ماه گذشته پیشتاز بوده و ده‌ها میلیارد تومان برای این کار هزینه و شبکه حمل و نقل را موقتاً تعطیل کرد. حمایت مادی و معنوی از کادر سلامت که تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر شهید خدمت تقدیم کردند نیز از وظایف مسئولان شهر است. اعمال محدودیت‌ها و یا حتی تعطیلی شهر و قرنطینه کردن آن به طور کامل ابعاد مختلفی دارد و در شورای شهر این آمادگی را داریم که اگر مسئولان تشخیص دادند به سهم خودمان عمل کنیم.

وی با اشاره به ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ از طرف شهرداری به شورا، گفت: در سال آخر برنامه پنجم شورای شهر هستیم، در تدوین بودجه باید ارزیابی دقیقی از عملکرد بودجه سال ۹۸ و ۹۹ داشته باشیم تا نقاط قوت و ضعف شناسایی و در تدوین بودجه سال آینده در نظر گرفته شود. برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ آخرین قسمت برنامه چهار ساله شهرداری است بنابراین باید بررسی کنیم برنامه‌هایی که برای پیشرفت شاخص‌های زندگی شهری در نظر گرفته بودیم چه میزان عملی شده و اگر کاستی بوده آن را برطرف کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در سال جاری برنامه تهاتر بیش از سه میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری مشهد با بانک‌ها را در نظر داریم. حدود یک هزار میلیارد تومان در پروژه‌های زیر بنایی به روش تهاتر هدف گذاری شده که صرف گسترش حمل و نقل شهری و فضای سبز شهری می‌شود. توجه به فضای سبز کمربندی شمالی و جنوبی نیز یکی از راهبردهای شورای پنجم بوده که همچنان ادامه دارد. در ساخت پارکینگ‌ها نیز تاکنون تلاش‌های زیادی شده که از جمله آن می‌توان به افتتاح پارکینگ آزادی ظرف چند ماه آینده اشاره کرد.

وی ادامه داد: ساخت تقاطع‌های غیرهمسطح نیز یکی از برنامه‌های این دوره مدیریت شهری بوده که در کاهش ترافیک و آلودگی هوا نقش بسزایی دارد. بر اساس این پروژه‌ها ۳۰۰ میلیارد تومان در تقاطع آزادگان و ۷۵ میلیارد تومان در تقاطع خلیج فارس هزینه شده و در مجموع بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در تقاطع‌های غیرهمسطح هزینه خواهیم کرد. همچنین بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای زیر گذر شهید برونسی هزینه و بازگشایی محور خلج – کوشش نیز در دستور کار قرار گرفته که می‌تواند سهم مؤثری در بازگشایی معابر و خدمات رسانی به آن منطقه داشته باشد.

وی با اشاره به ۲۴ آبان روز تصویب قانون اساسی، اظهار کرد: تا کنون بسیاری از ظرفیت‌های این قانون مورد غفلت واقع شده که از جمله آن می‌توان به همه پرسی اشاره کرد. به دولت و مسئولان آن یاد آوری می‌کنیم تا دیر نشده از این ظرفیت‌ها استفاده شود.