ون کافه‌ ها مجوز فعالیت می‌گیرند

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از ابلاغ دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون با تاکید بر فعالیت ون کافه‌ها خبر داد.

 
به گزارش خبرگزاری مهر، سید علی مفاخریان در جلسه بررسی شرایط اعطای مجوز فعالیت ون کافه‌ها با اشاره به تصویب دستورالعمل جامع مشاغل سیار موتوری شهر تهران توسط کمیته برنامه ریزی شورای شهر تهران، اظهار کرد: این دستورالعمل فروردین امسال به مناطق ۲۲ گانه شهرداری ابلاغ و پس از آن، از سوی شرکت ساماندهی مکاتبات لازم برای برگزاری کمیته‌های اجرایی و مکان‌های پیشنهادی با شهرداری مناطق آغاز شد.

وی ادامه داد: متقاضیان، مکان‌ها و فضاهای شهری مورد نظر خود را بر اساس شاخص‌های موجود در دستورالعمل به ادارات ساماندهی مناطق پیشنهاد می‌دهند. مکان‌های پیشنهادی در کمیته اجرایی بررسی و نهایتاً ظرف مدت دو هفته نتیجه اعلام می‌شود و پس از طی مراحل قانونی در خصوص تقاضای بهره برداران، با رعایت تشریفات قانونی و دستورالعمل‌های صادره، شرکت ساماندهی، با برنده مزایده قرارداد منعقد خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با تاکید بر این که فعالیت ون‌کافه‌ها به ارتقا امنیت اجتماعی و سرزندگی و نشاط در سطح شهر می‌انجامد گفت: افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری، کمک به رشد اقتصاد شهری، ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و برقراری درآمد پایدار برای شهرداری تهران از جنبه‌های مهم و تأثیر گذار فعالیت مجاز ون کافه‌ها خواهد بود.

مفاخریان در ادامه تاکید کرد: مجوز فعالیت رسمی فقط در صورت تأیید کمیته اجرایی با در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی، ایمنی، انتظامی و صنفی به متقاضیان اعطا خواهد شد. به طور مثال محل استقرار ون کافه باید با فاصله متعارف از منازل مسکونی و بافت‌های حساس نظیر بیمارستان‌ها، مدارس، سفارتخانه‌ها، بانک‌ها و … باشد. همچنین با تائید نیروی انتظامی و پلیس راهور برای در نظر داشتن ملاحظات امنیتی و ترافیکی و با فاصله متعارف از فعالیت‌های مشابه واحدهای صنفی ثابت باشد. همچنین موارد مهم مانند در دسترس بودن امکانات زیرساخت از جمله تأمین برق، آب شرب و سرویس بهداشتی و دفع مجاز فاضلاب باید پیش بینی شده باشد.