مرکز نوآوری مدیریت بحران در تهران راه اندازی می شود

سازمان مدیریت بحران شهر تهران در نظر دارد با هدف بهره مندی از ظرفیت های علمی شرکت های دانش بنیان «مرکز نوآوری مدیریت بحران» را راه اندازی کند.


حیدر کلهر، معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران در گفتگو با شهر درباره برنامه های این سازمان در حوزه مشارکت های مردمی در سال جدید گفت: برنامه های امسال ما در راستای برنامه های دو سال قبل است . برنامه هایی که مهمترین رویکرد آن در حوزه آموزش و فرهنگ سازی با استفاده از ابزار رسانه های صوتی و تصویری و شبکه های اجتماعی در مقابله با بحران های احتمالی خواهد بود. 
او ادامه داد: یکی از این برنامه ها، اجرای یک برنامه رادیویی۲۰ دقیقه ای به صورت روزانه در رادیو تهران است که در سال قبل آغاز شد و امسال هم بنا داریم کیفیت محتوای آن را بالا ببریم و این برنامه که یکی از برنامه های پرشنونده در رادیو تهران است با کیفیت محتوایی بهتری به شنوندگان عرضه شود. 
کلهر افزود: در سیمای جمهوری اسلامی هم با همکاری شبکه پنج روزانه یک برنامه تلویزیونی چند دقیقه ای به عنوان شهر آماده در قالب معرفی مخاطرات و ظرفیت مدیریت محلات  پخش می شود. این برنامه در سال جدید ادامه خواهد یافت همچنین یک کار کودک هم در قالب برنامه رنگین کمان به صورت هفتگی در شبکه پنج اجرا می شود که آن هم ادامه دارد.
او اضافه کرد: یک برنامه جدید هم از اواسط بهار با عنوان آماده شو از طریق شبکه نسیم تولید و پخش می شود که قالب مسابقه دارد و به دنبال ارتقای فرهنگ مقابله با بحران و آموزش در این زمینه است یک برنامه ۲۰ دقیقه ای هم از شبکه سه با هدف ارتقای آمادگی شهروندان به روی آنتن خواهد رفت. 
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره فعالیت های مجموعه زیر نظرش در شبکه های اجتماعی هم گفت: در پیامرسان اینستاگرام یک صفحه با نام شهر آماده داریم که بیست هزار دنبال کننده دارد و در آن مطالب آموزشی خوبی در قالب پست و لایو ارائه می شود که مورد استقبال شهروندان هم قرار گرفته است برنامه ها این است که این صفحه در سال جدید به بیش از صد هزار دنبال کننده برسد و بتواند تاثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارد .
او به «مدرسه آماده» اشاره کرد و گفت: امسال کار ویژه ای در مدارس انجام می دهیم همان طور که می دانید طرح «مدرسه آماده»در انتهای سال ۹۹ طرحی ملی شد و قرار شد در مدارس کلانشهرهای کشور اجرا شود برای اجرای این طرح در سطح کشور سازمان مدیریت بحران شهر تهران برنامه ریزی مفصلی کرده است و بر اساس این طرح در پایان ۱۴۰۰ بخش عمده ای از مدارس کلانشهرهای ایران اجرا خواهد شد. البته اجرای این طرح از طریق آموزش و پرورش خواهد بود. 
کلهر در پاسخ به این سوال که چقدر از مدارس تهران تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند گفت: در تمام مدارس دولتی تهران طرح مدرسه آماده تا ۸۰ درصد اجرا شده است و مدارس غیرانتفاعی هم در برنامه اجرای طرح هستند در قالب این طرح کارکنان مدارس اعم از معلم و مدیر تا دانش آموزان تحت آموزش های لازم برای مقابله با بحران قرار می گیرند. تاکنون از ۸۰ هزار کادر مدارس ۶۵ هزار نفر مورد آموزش قرار گرفته اند و به همین نسبت هم بخش قابل توجهی از دانش آموزان آموزش های لازم را دیده اند. علاوه بر این سند مخاطرات غیرسازه ای سه هزار مدرسه در تهران تکمیل شده است که بر اساس این سند سطح ایمنی مدارس مشخص می شود و بر اساس سطح ایمنی مشخص شده برنامه کاهش مخاطرات در اختیار مدارس  قرار می گیرد. همچنین ۵۰ مدرسه هم به تجهیزات لازم در مقابله با بحران مجهز شده اند و برنامه ما این است که در سال جدید ۵۰ مدرسه دیگر به این تجهیزات مجهز شوند. البته ذکر این نکته ضروری است که تامین این تجهیزات به عهده شهرداری نیست اما سازمان مدیریت بحران شهر تهران با توجه به دغدغه ای که برای حفظ جان شهروندان به خصوص دانش آموزان دارد این تجهیزات را که در یک کمد جاسازی شده است تهیه و به مدارس اهدا می کند.