هوشمندسازی در عرصه مدیریت شهری یک ضرورت است

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: با توجه به مزایای هوشمندسازی در شهرها از جمله کاهش خطرپذیری، صرفه جویی در انرژی و هزینه ها، اطلاع رسانی گسترده، ارائه آموزش‌های مردمی، جلب سریع مشارکت های مردمی و هوشمند سازی در عرصه مدیریت شهری ضروری است.

به گزارش ایمنا، مهدی جمالی‌نژاد با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی توسعه، میزان استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات است، تصریح کرد: با توجه به تنوع مخاطبان مدیریت شهری، گسترش زیرساخت‌ها در این دو حوزه بویژه در عرصه‌های مرتبط با حوزه وظیفه‌ای شهرداری‌ها و شوراها باید در اولویت باشد.

وی با اشاره به تأثیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایجاد تحول و دگرگونی در مدیریت‌ها و ساختارها تصریح کرد: تحقق شهرداری و شورای پاسخگو، شفاف و خدمات رسان به مردم در گرو توجه ویژه به بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، همچنین افزایش جلب رضایتمندی شهروندان را از دیگر مزایای ارائه خدمات الکترونیک توسط مدیریت شهری برشمرد و اضافه کرد: خوشبختانه گام‌های مؤثری در بسیاری از بخش‌های شهرداری‌ها برداشته شده که موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت مردم هم بوده است.

وی با اشاره به حرکت رو به جلوی برخی شهرداری‌ها طی سالیان اخیر در عرصه هوشمندسازی اقدامات و برنامه‌های مدیریت شهری، افزود: سرعت این حرکت‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته و از زمان شیوع کرونا شاهد عزم و اراده قوی‌تر در زمینه تحقق شهر و شهرداری الکترونیک و هوشمندسازی شهرها و بهره‌گیری مدیریت شهری از ظرفیت‌های فضای مجازی می‌باشیم.

جمالی نژاد با بیان اینکه در شرایط کنونی در اداره شهرها باید به ابعاد مختلف مباحثی نظیر اقتصاد دیجیتال، کسب و کارهای دیجیتال، انجام امور از راه دور، توجه مضاعفی صورت گیرد، تصریح کرد: توجه به استارت‌آپ ها، شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی در عرصه هوشمندسازی شهرها و شهرداری‌ها باید به صورت جدی دنبال شود و شاهد آن باشیم که تمام دست‌اندرکاران این عرصه به این اصل برسند که حمایت از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان یک ضرورت است.

وی با تاکید بر اینکه اعمال مدیریت و نظارت هوشمند در دستور کار وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرار دارد به بارگذاری و راه اندازی ۱۸ سامانه تخصصی حوزه مدیریت شهری و روستایی از سوی این سازمان اشاره کرد و عناوین برخی از این سامانه‌ها را سامانه عوارض خودرو، سامانه پایش ساخت و ساز، سامانه درجه بندی شهرداری‌ها، سامانه مدیریت دانش، سامانه آموزش مجازی، سامانه نظارت بر مصوبات شوراها، سامانه معاینه فنی خودروهای سبک در کشور، سامانه ناوگان دانش آموزی، سامانه اطلاعات سفر عنوان کرد.