توسعه شهر هوشمند با اجرای سیستم تله متری

یک شرکت دانش بنیان از خراسان رضوی، با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، موفق به طراحی و اجرای سیستم تله متری و پایش مرکزی شبکه جداسازی آب شرب از خام برای شهر مشهد به صورت شبکه اسکادای خوشه بندی شده و منطبق بر تکنولوژی IOT در جهت استقرار و توسعه شهر هوشمند شده است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، حسن جوینده مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی کنترل پردازنده در مورد محصول دانش بنیان این شرکت توضیح داد و گفت: ما دو محصول دانش بنیان FTU و RTU الکترونیکی تولید می‌کنیم. RTU در سیستم‌های کنترل از راه دور و تمام کنترلرها کاربرد دارد. FTU که شبیه RTU است در پست‌های برق کاربرد دارد و آنالایزر انرژی برای اندازه‌گیری پارامترهای خطوط برق است.

مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی کنترل پردازنده در مورد تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: برای طراحی و اجرای سیستم کنترل و پایش مرکزی خوشه‌های تجهیز شده جاری و اصلاح و توسعه خدمات نودهای فعال شبکه اسکادا در شهر مشهد از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات سرمایه در گردش دریافت کردیم. هر نوع نقدینگی به شرکت کمک شایانی می‌کند، بر این اساس از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز راضی هستیم.

جوینده بازار هدف محصولات این شرکت را صنایع آب و فاضلاب، پست‌های فشار قوی، ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز، اتوماسیون چاه‌های کشاورزی، گلخانه‌ها و مرغداری‌ها عنوان کرد و گفت: انجام پروژه‌های تله‌متری، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی یک سیستم کنترل و مانیتورینگ مرکزی و محلی برای کنترل و مانیتورینگ منابع تولید آب خام نظیر چاه‌ها، پیش‌تصفیه خانه‌ها، تاسیسات انتقال آب خام نظیر ایستگاه‌های پمپاژ، مخازن ذخیره، حوضچه‌های مسیر خط انتقال و شبکه توزیع و محل برداشت‌های آب خام برای تاسیسات از طریق این محصول در حال بهره‌برداری است.

وی در مورد میزان تولید و تعداد نیروهای شاغل در این شرکت نیز گفت: میزان تولید کاملا وابسته به مناقصات است و به طبع با کمتر شدن توان مالی کارفرمایان، درخواست‌ها هم کمتر می‌شود. در حال حاضر به طور مستقیم و غیرمستقیم بیش از 10 نفر در مجموعه ما مشغول به کار هستند.

جوینده در مورد برخی از کاربردهای این محصول گفت: مشتریان این محصول می‌تواند صنایع آب، برق، گاز و نفت و همچنین به دلیل کاربرد اتوماسیونی که دارند در تمام صنایع کشور باشد اما جداسازی آب شرب تصفیه شده از آب خام مورد استفاده در فضای سبز، انتقال آب چاه‌‎های شهرداری به سایر مناطق و مدیریت تولید، انتقال و توزیع آب خام برای آبیاری فضای سبز شهری یکی از کاربردهایی است که از این محصول در طرح اجرای سیستم تله متری و پایش مرکزی شبکه جداسازی آب شرب از خام برای شهر مشهد استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی کنترل پردازنده در مورد فناوری‌های به‌کار رفته در این سیستم که آن را از فناوری‌های موجود متمایز می‌کند توضیح داد و گفت: فناوری مطالعات انتخاب مدیای ارتباطی و محاسبات ترافیکی شبکه و پروتکل و تصمیم‌سازی، فناوری‌های مربوط به ابزار دقیق و آنالایزرهای مورد نیاز فیلد و چگونگی محاسبات و انتخاب ابزار دقیق، فناوری‌های مربوط به سیستم نرم‌افزاری اسکادا پایه و ایجاد برنامه‌های کاربردی نظارت، پایش و کنترل مرکزی، فناوری مطالعات مهندسی انتشار امواج رادیویی و تهیه پروفایل‌های مربوط و تصمیم‌سازی، فناوری برنامه‌سازی کنترلرهای محلی بر مبنای استاندارد IEC61131، فناوری‌های مربوط به حوزه انرژی، بکارگیری راه‌اندازها و درایوها و آنالایزرها برای پایش و بهبود راندمان مکانیزم‌های انرژی‌بر بخشی از فناوری های بکاررفته در این سیستم است.