راه اندازی اولین ناوگان روبوتاکسی در چین

چینی‌ها اولین خط تاکسیرانی تمام هوشمند را که به وسیله‌ روبات‌ها کنترل می‌شود در شهر شنژن راه‌اندازی کردند.

به گزارش خبرگزاری آنا، رویای تردد ناوگان تاکسی‌های خودکار در چین به تحقق پیوسته است و اکنون اولین خط تاکسیرانی کاملاً هوشمند در شهر شنژن راه‌اندازی شده است. مسئولان حمل‌ونقل عمومی شنژن، این تاکسی‌های را روبوتاکسی(robotaxis) نامیده‌اند.

تاکسی‌های روباتیک به فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای مجهز شده و با تمامی خیابان‌ها و مسیرهای شهر شنژن آشنایی دارند. این خودروهای هوشمند علاوه بر استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای ارائه بهترین خدمات به مسافران توسط اپراتورهای انسانی نیز کنترل شده تا از هرگونه خطا جلوگیری شود. اگرچه روبوتاکسی‌ها اکنون در خیابان‌های شنژن وجود دارند ولی استفاده از آن‌ها هنوز برای عموم مردم آزاد نشده است. 

سازندگان تاکسی‌های هوشمند چینی اعلام کردند این وسایل نقلیه به فناوری لیدار(LiDAR) مجهز بوده و تمامی محیط اطراف خود را در هنگام حرکت بررسی می‌کند. تعداد زیادی حسگر در قسمت‌های مختلف روبوتاکسی وجود هرگونه نقطه کور را برای خودرو را از بین برده است و اتومبیل هر زمان که مانعی را در اطراف خود شناسایی کند سرعت و مسیر را تغییر داده و یا به صورت کاملاً توقف می‌کند.

چینی‌ها قصد دارند به سرعت تولید این خودرو را گسترش داده و علاوه بر شهرهای مختلف این کشور صادرات آن به کشورهای دیگر را نیز آغاز کنند. نظرسنجی‌های نشان می‌دهد تاکسی‌های خودران هنوز از سوی بسیاری از مردم دنیا پذیرفته نشده است و اکثر جمعیت جهان ترجیح می‌دهند با وسایل نقلیه دارای راننده سفر کنند.