چرا شیر میدان حر هنوز ترمیم نشده است؟

در پی تخریب یکی از شیرهای میدان «حر»، قرار شده بود که اثر جایگزین تا اواسط خرداد ماه نصب شود، ولی اکنون با پایان خرداد و ورود به تیر ماه، این پرسش مطرح می شود که چرا هنوز خبری از نصب اثر جایگزین نیست؟

به گزارش ایسنا، ماه گذشته چهارم خردادماه خبرهایی مبنی بر تخریب یکی از مجسمه‌های شیر میدان حر در فضای مجازی منتشر شد. مجسمه اصلی نصب شده در وسط میدان با نام «نبرد گرشاسپ با اژدها» اثر غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ، جزو مجسمه‌های ثبت شده در فهرست آثار ملی است. این اثر سالم است اما در خبرهای منتشر شده درباره تخریب شیرهای این اثر، این ادعا مطرح شد که مرمت بهانه‌ای برای تخریب بوده است.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران در گفتگو با ایسنا پاسخ داد: «نسبت به تأخیر در نصب مجسمه متأسفم و عذرخواه هستم. علت این امر ابتلای قالب گیر کار به کرونا بود و به همین جهت چند روزی در کار او وقفه ایجاد شد. ساخت پایه اثر و قالب گیری آن را جهت تسریع در تحویل پروژه، به دو کارگاه متفاوت سپرده بودیم. ضمن اینکه تعداد افراد متخصص در قالب گیری چنین آثاری محدود است؛ به همین جهت قالب گیری شیر را به کارگاهی در کرج سپرده بودیم که به انجام رسید ولی قالب گیر پایه به علت ابتلا به کرونا موفق به تحویل کار در زمان تعیین شده، نشده بود. احتمالا کلیت کار تا انتهای این هفته به نتیجه برسد.»