نرخ صفر مرگ های جاده ای در نروژ

به گزارش خبرگزای ایمنا، دولت نروژ در سال ۲۰۱۵ و در پی افزایش چشمگیر تصادفات جاده‌ای، متعهد شد تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن چنین سوانحی به کار گیرد و امنیت عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و محیط زیست را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

مقامات شهر تصمیم گرفتند مالکیت اسلو را از خودروها پس گیرند و به شهروندان بدهند. کاهش قابل توجه تصادفات جاده‌ای در سال ۲۰۱۵ باعث شد شهردار پایتخت نروژ، اهداف دیگری را نیز در پیش گیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش ترافیک خودرو به یک سوم تا سال ۲۰۳۰، ترویج استفاده از دوچرخه‌سواری برای ترددهای داخل شهری تا سال ۲۰۲۵ و بستن کامل خیابان‌های مرکز شهر به روی خودروها تا پایان ۲۰۱۹ اشاره کرد.

شهردار اسلو از سال ۲۰۰۲ اقدامات خود برای رسیدن به هدف صفر مرگ‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای را دنبال کرد و اینک، پایتخت نروژ یکی از ایمن‌ترین شهرهای جهان برای کاربران جاده‌ای به حساب می‌آید. از سوی دیگر، مقامات رسمی شهر با سرعت، دوچرخه‌سواری را در میان مردم ترویج و زیرساخت‌های مورد نیاز را ارتقا دادند. در ماه ژوئن ۲۰۱۶، شهردار اعلامیه‌ای مبنی بر اتخاذ استانداردهای جاده‌ای برای زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری منتشر کرد و از اختصاص خیابان‌های بسیاری از شهر به دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی خبر داد. در واقع، شهردار با اقدام فوق می‌خواست مالکیت اسلو را از خودروها باز پس گیرد و در اختیار مردم قرار دهد که تا کنون در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده است.

از سوی دیگر، تغییراتی که در سمت‌های اداری و واگذاری مسولیت‌ها به نهادهای مختلف صورت گرفت. دولت نروژ مسئولیت علائم کنترل ترافیک را از نیروهای امنیتی به مقامات محلی پنج کلانشهر، شامل اسلو، واگذار کرد. مقامات محلی پایتخت توانستند اقدامات کنترل ترافیکی مهم را که تا پیش از این، به سال‌ها زمان نیاز داشت، تنها طی چند هفته اعمال کنند. طی مدت زمانی بسیار کوتاه، مسیرهای اتوبوس، دوچرخه‌سواری، تاکسیرانی و پیاده‌روی به طور کامل از هم جدا شد و در سال ۲۰۱۹، مسیرهای دوچرخه‌سواری در شهر به حدود ۱۰ برابر رسید.

شهردار اسلو در تمام تغییراتی که در مسیرهای تردد شهر به وجود آورد، امینت جاده‌ای را به خصوص برای کاربران آسیب‌پذیر به طور جدی مورد توجه قرار داد و در این راستا بسیار موفق عمل کرد. مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری با دقت طراحی شد تا در نهایت در سال ۲۰۱۹، نرخ مرگ‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای به صفر رسید.

سرانجام در سال ۲۰۱۹، مقامات اسلو با موفقیت به هدف خود دست یافتند چرا که در تمام طول سال، هیچ شهروندی جان خود را بر اثر تصادف از دست نداد.