شیوع کرونا در جهان، موجب بروز مشکلات و مسائل زیادی برای مردم بخصوص شهرنشین‌ها شده تا جایی که بزرگترین و توسعه‌یافته‌ترین شهرهای دنیا را درگیر خود کرده است. حالا بسیاری از مدیران و برنامه ریزان شهری در پی آنند تا برای شهرها در دوران پساکرونا برنامه ریزی کنند تا در آینده کمتر با این مشکلات مواجه شوند./ایرنا

اينفوگرافيك زير موارد لازم براي شهرها در دوران پس از کرونا را نشان می دهد:

مهمترین ترندهای CRM در سال ۲۰۲۰  (قسمت اول)

عبارت مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM از اوایل دهه نود میلادی وارد حوزه مدیریت و بازاریابی شده است. در آن زمان، فردی به نام توماس سیبل، شرکتی با عنوان Siebel Systems داشت و در قالب آن شرکت، نرم افزاری را برای اتوماسیون فروش (تماس با مشتریان، پیگیری سفارشات، ثبت قراردادها و …) طراحی و عرضه می‌کرد. سیبل در توضیح نرم افزار خود می‌گفت که این نرم افزار، مدیریت ارتباط با مشتریان (Customer Relationship Management) را بر عهده دارد.

شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی را در رفت‌وآمدها و رفتارهای روزمره شهروندان شهرهای سراسر دنیا ایجاد کرده است. از تعطیلی پارک‌ها و محدودیت‌های اداری گرفته تا فاصله‌گذاری‌های فیزیکی در فضاهای همگانی مانند ایستگاه تاکسی و اتوبوس، صف نانوایی‌ها، فروشگاه‌ها و بسیاری از بخش‌های دیگر شهرها که امروز دیگر شرایط گذشته را ندارند.
کارشناسان مدیریت شهری معتقدند کرونا بسیاری از آن چه که تا امروز در برنامه‌ریزی‌های شهری مورد توجه قرار داشت و به عنوان اصولی در برنامه‌ریزی استفاده می‌شد زیر سئوال برده و با توجه به چالش‌های ایجاد شده پس از کرونا حالا باید در برنامه‌ریزی‌های شهری بازنگری‌هایی انجام شود. دلیل احساس ضرورت به این بازنگری هم از نظر کارشناسان احتمال تکرار شدن شرایط مشابه دوران کروناست.

افزایش میزان بدهی اقتصادهای بزرگ جهان به دنبال شیوع کرونا

به دنبال شیوع کرونا، میزان بدهی اقتصادهای بزرگ به شدت افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، پیش‌بینی می‌شود که مجموع بدهی‌های جهان شامل بدهی‌های دولت، شرکت‌ها و بدهی‌های خارجی تا پایان سال جاری به حدود ۳۰۰ تریلیون دلار برسد که در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است.
طبق اعلام سایت بدهی آمریکا، تا پایان ماه آوریل، ایرلند بیشترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی را در جهان داشته است؛ به گونه‌ای که این کشور اکنون بیشتر ۱۰ برابر اندازه اقتصاد خود بدهی خارجی دارد.

تعداد پرونده های Covid-19 دائم در حال افزایش است, بنابراین لازم است که اقدامات پیشگیرانه قوی اعمال شود. دولتها دستورالعمل هایی را برای ساختن یک استراتژی ایمن قوی صادر کرده اند. این رهنمودها شامل جلوگیری از ورود و خروج سرسام آور کارمندان، کاهش ازدحام محل کار، تأمین فضای ذخیره سازی بیشتر، استفاده از سیستم های یک طرفه و ارائه امکانات بهداشتی است. چالش مدیران ساختمان ها برنامه ریزی و اجرای موثر این اقدامات خواهد بود.
فناوری می تواند این روند را ساده کند.

برای بعضی نفرات، بازگشت به محل کار نمی تواند خیلی زود اتفاق بیفتد. انجام دورکاری یک سازش منطقی بوده است, اما مواردی از قبیل عدم تعامل اجتماعی و فضای نامناسب کار در خانه, زندگی کاری را دشوار کرده است. بنابراین بازگشت به کار یک فرآیند ساده نخواهد بود.

 موفق ترین شیوه مدیریت شهری مشارکتی و شهروندگرایانه (NBN)

  امروزه مشارکت شهروندی؛ مفهوم جدیدی نیست. در فرایند تاریخی، مشارکت، مفهومی است که براساس شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شکل گرفته. انسان موجودی اجتماعی است و بر همین اساس به زندگی اجتماعی روی آورده است. زندگی اجتماعی نیز همواره بر پایه مساعدت و مشارکت استوار بوده. بنابراین مشارکت از دیرباز با زندگی انسان پیوند و همواره روند تکاملی داشته است.

مهمترین ترندهای CRM در سال ۲۰۲۰  (قسمت دوم)

در بخش اول این مقاله به تعریف مختصری از CRM پرداختیم. در این قسمت هم قبل از معرفی ادامه ترندهای این نرم افزار در سال 2020 به تعریف جامع تری از CRM می پردازیم:

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM - Customer Relationship Management) به همه فرایندها و فناوری‌هایی گفته می‌شود که در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای شناسایی، ترغیب، گسترش، حفظ و ارائه خدمات بهتر به مشتریان به کار می‌رود و شامل مدیریت انواع شیوه‌هایی است که مشتری برای ارتباط با سازمان استفاده می‌کند. اصول مدیریت ارتباطات مشتری، چگونگی ایجاد موفق یک سیستم و اجرای آن را برای مدیریت ارتباطات مشتریان از شروع و اجرای اولیه این تا نگهداری آن در زمان‌های مختلف بیان می‌کند.