آیا طراحی محل کار و ساختمان می تواند به فیلتر هوای آلوده کمک کند؟

گروه تحقیقاتی gensler یک بررسی جامع از تحقیقات و اطلاعات موجود در مورد آلودگی هوا در چین، از جمله روندهای فعلی با هدف پرداختن به این مسئله فوری انجام داده و پس از جمع آوری این اطلاعات، مناطق و اهداف مشخصی را شناسایی کرده است که از طریق آنها با طراحی, می توانیم مشکلات آلودگی هوا را در داخل و خارج از منزل برطرف کنیم. در این مقاله نتایج این تحقیق را می خوانیم

ما چندین موقعیت را در آسیا با بیشترین فرصت انطباق تعیین کردیم، سپس آزمایشاتی را برای بررسی طرح های خود ایجاد کردیم. با ردیابی و مقایسه داده های ریزگردها (ذرات 2.5 میکرون) برای سایت های آزمایشی خود با سایر داده های هواشناسی منطقه، ما توانستیم روند سال به سال را تعیین کنیم. ما همچنین از نظرسنجی ها استفاده کردیم تا بینشی در مورد تأثیر آلودگی هوا بر زندگی روزمره و سلامت افراد داشته باشیم.

طرح موضوع
سازمان بهداشت جهانی سطح مجاز AQI (شاخص کیفیت هوا) را 50 تعیین کرده است. برای ساکنان شانگهای تجربه سطح بیش از شش برابر آن غیر معمول نیست. بسیاری از مسافران در هنگام رفت و برگشت به محل کار و حتی هنگام کار در روزهایی که سطح AQI بالاتر از 300 است، ماسکهای محافظ ذرات می پوشند. آلودگی در چین یک مشکل فوری است که نه تنها کیفیت هوای داخل خانه و سلامت سرنشینان خودروها را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه به افزایش مصرف انرژی, از طریق مصرف انرژی برای فیلتر کردن و گردش هوا در فضای داخلی، کاهش نور طبیعی روز به دلیل مه دود شدید، و کاهش بهره وری و رفاه کلی در بین کارگران نیز دامن می زند.

 

در حالی که مشتریان ما همچنان به دنبال صدور گواهینامه "ساختمان های پیشرو در انرژی و طراحی محیطی" برای پروژه های جدید هستند، پرداختن به مسائل مربوط به نور روز، مصرف انرژی و تهویه, یک چالش مداوم در چنین محیط های بسیار آلوده است. اقتصاد و اجتماعات محلی نیز رنج می برند, زیرا مردم تمایلی به تنفس هوای خارج ندارند و تمایل کمتری به ترک خانه و محل کار خود دارند.

نتایج

نگرانی در مورد آلودگی هوا بخشی از زندگی روزمره در چین است. در یک نظرسنجی که ما با 150 نفر از ساکنان انجام دادیم، پاسخ دهندگان هم بر چالش های مهمی که آلودگی هوا به زندگی روزمره آنها می افزاید, تأکید کردند و هم احساس ناتوانی در مورد حل این مشکل را ابراز کردند. وقتی از آنها سوال شد که آیا کاری برای بهبود کیفیت هوا وجود دارد، 4 مورد از 5 پاسخ دهنده پاسخ منفی دادند.

آلودگی هوا فقط یک مسئله تنفسی نیست, بلکه این موضوع اثرات گسترده ای دارد. هوای آلوده نه تنها بر سلامت تنفسی تأثیر می گذارد, بلکه به کاهش نور روز نیز کمک می کند.

ابرهای ناشی از دود در طول ساعت ها، روزها و فصول متمرکز شده و از بین می روند و در طرح های ما نه تنها باید هوای داخلی تمیز فراهم شود, بلکه می توان به نوسانات نور روز نیز پاسخ داد.
جالب توجه است در حالی که در اصل اعتقاد بر این بود که آلودگی در شانگهای در ماه های زمستان به دلیل افزایش سوزاندن ذغال سنگینتر است، از طریق تجزیه و تحلیل داده های هواشناسی، ما تعیین کردیم که این نیز به دلیل تغییر فصلی در جهت باد است.

فیلتراسیون هوای سنتی نه تنها به کیفیت هوا در زمان ساخت کمک نمی کند، بلکه از طریق افزایش مصرف انرژی، مسائل گسترده تری را نیز به وجود می آورد. اهمیت کاهش چشمگیر مصرف انرژی و تولید انرژی پاک در طراحی ساختمان ممکن است یکی از بزرگترین اقدامات تحقیقاتی ما باشد. مقادیر قابل توجهی انرژی برای فیلتر کردن هوا مصرف می شود.

تحقیقات ما نشان می دهد با افزودن سیستم های تصفیه آلودگی هوا، حتی در مواردی که گواهینامه "ساختمان های پیشرو در انرژی و طراحی محیطی عالی" را دارند، 7 درصد در مصرف انرژی در ساختمان های اداری تجاری افزایش یافته است. تقاضای انرژی 60 درصد از کل تقاضای انرژی در کلان شهرها را تشکیل می دهد.

اگر 7 درصد به 60 درصد موجود اضافه شود، فقط در صورت تأمین انرژی 70 درصد از طریق ذغال سنگ، مشکل بزرگتری ایجاد می شود، همانطور که در چین وجود دارد. فیلترهای خانگی شخصی حتی بدتر هستند و در هر ساعت 1280 گرم آلاینده به منبع انرژی اضافه می کنند، در حالی که فقط 62 گرم در همان ساعت فیلتر می شوند.

بیشتر مصرف انرژی و آلودگی در چین به صنایع متعلق به ایالات متحده و سایر صنایع خارجی اختصاص دارد. در تفکر در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی، کسانی که در خارج از چین زندگی می کنند, باید تأثیر خرید کالاهایی که در چین تولید می شوند را نیز در نظر بگیرند.
مطالعه اخیر انجام شده توسط دانشگاه پکن و دانشگاه ایرواین نشان داد که 24 درصد از آلودگی در ساحل غربی ایالات متحده می تواند به تولید محصولات ایالات متحده در چین مرتبط باشد.

 این به چه معناست؟

ما نمی توانیم به کاهش آلودگی هوا اعتماد کنیم. ما باید برای حل این مسئله ساختمان هایی را طراحی کنیم. کاهش آلودگی هوا کاملاً ضروری است، اما چیزی نیست که بتوان آن را مسلم دانست. ما باید برای مقاومت در برابر آلودگی زیاد به طراحی ساختمان ادامه دهیم.
در چین درپوش کربن تا سال 2030 که بیش از یک دهه دیگر باقی مانده است، قابل استفاده نخواهد بود. حتی پس از درپوش کربن، مهاجرت به آلودگی همچنان تهدید بزرگی است, زیرا کشورهایی مانند ایران، پاکستان، بنگلادش و مغولستان همچنان آلوده کننده های بزرگ منطقه هستند و آلودگی آنها اغلب به چین منتقل می شود.

 ما باید به تشویق استفاده از حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی ناشی از ترافیک خودرو ادامه دهیم. در حال حاضر 77 درصد از پاسخ دهندگان به نظر سنجی, با وسیله ای غیر از خودرو رفت و آمد می کنند، اما فروش خودرو همچنان افزایش می یابد. چین دارای 128 مالک خودرو در هر 1000 نفر سرانه در مقایسه با 809 نفر در ایالات متحده است، اما محتوای گوگرد در سوخت چین به طور قابل توجهی بالاتر است. از طریق دفاتر برنامه ریزی دولت، ما باید از طراحی استفاده کنیم تا تمرکز خود را از تجمل و راحتی اتومبیل دور کنیم و استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی را تشویق کنیم.

آموزش عمومی باید تأکید کند که آلودگی هوا مشکلی منحصر به کشور چین نیست و قابل حل است. تحقیقات ما همچنین فقدان درک عمومی در مورد موضوع آلودگی (منابع آلاینده ها، صحبت کردن در مورد ذرات معلق و چگونگی تغییر آلودگی در طول تاریخ را کشف کرده است) نه تنها در چین، بلکه در سایر شهرهای بزرگ را نیز نشان می دهد. با تأکید بر تمیزی و ایده طراحی "تمیز"، ما می توانیم مکالمات را ساده کنیم تا مزایای یک محیط عاری از آلودگی را برای مشتریان، همکاران و انجمن های خود بیان کنیم.

قدم بعدی چیست؟

کاهش آلودگی هوای داخل خانه و در عین حال کاهش مصرف انرژی در ساختمان، همچنان یک چالش عظیم است. بسیار مهم است که ما در طراحی ساختمان هایی در سراسر آسیا پیشگام باشیم که به طور همزمان به هر دو موضوع بپردازند.

:منبع
Gensler

:Main Article Link
https://www.gensler.com/research-insight/gensler-research-institute/designing-for-polluted-and-toxic-environments