احداث بزرگ‌ترین پارک کوهستانی کشور در قم

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در آیین افتتاح، رونمایی و آغاز عملیات اجرایی ۱۵ پروژه بزرگ شهری قم با اشاره به برگزاری چهارمین مرحله از افتتاح پروژه‌های شهری در سال جاری اظهار داشت: این پروژه‌ها به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال در حوزه‌های خدماتی، عمرانی و فضای سبز و سرمایه‌گذاری با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی افتتاح و آغاز عملیات اجرایی می‌شود.

شهردار قم بابیان اینکه این پروژه در راستای برنامه راهبردی قم ۱۴۰۰ است که امسال سال آخر خود را می‌گذارند، افزود: پارک کوهستانی قم که شامل ۹ بوستان بزرگ است در دست احداث است که بزرگ‌ترین پارک کوهستانی کشور خواهد بود.

سقائیان نژاد به باغ پرندگان نیز اشاره کرد و افزود: باغ ۱۱ هکتاری پرندگان یکی از ۹ پارک واقع‌شده در مجموعه هزار هکتاری است که به محلی برای افزایش ماندگاری زائران و تحقیق و پژوهش تبدیل خواهد شد. این باغ با هزینه ۳۰۰ میلیارد ریالی برای نگهداری بیش از ۲ هزار پرنده احداث‌شده است و شامل بخش‌های مختلفی ازجمله باغ و سوله پرندگان حاره‌ای می‌شود. این باغ سرانه فضای سبز شهر و میزان ماندگاری در شهر را افزایش می‌دهد و بستری برای تفریح و گردشگری برای گذراندن اوقاف فراغت و شور نشاط مردم کشور خواهد بود.

سقائیان نژاد با اشاره به افتتاح بوستان شهید زین‌الدین، تأکید کرد: بوستان شهید زین‌الدین در سطح ۳۰ هزار مترمربع در پنج طبقه احداث‌شده که در کنار هم بوستان یادمان شهدا قرار دارد که اخیراً ۶۰۹۰ درخت بانام شهدای قم در آن غرس شد. هزینه این بوستان با ارتفاع ۷۰ متری ۲۲۰ میلیارد ریال است.

شهردار قم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح نماز، افزود: بعد از احداث اتوبان ۹ کیلومتری آیت‌الله بروجردی که پردیسان را از بن‌بست خارج کرد، ساماندهی و ایمن‌سازی این معبر لازم بود که به همین منظور احداث تقاطع سه سطحه نماز در دستور کار قرار گرفت. در بین پروژه‌های افتتاح‌شده ۱۰۰ هزار مترمربع فضای سبز شهر در قالب ۴ بوستان به فضای سبز شهر قم اضافه می‌شود.

وی به ادامه نهضت آسفالت قم اشاره کرد و گفت: فاز اول نهضت اسفالت شهر قم با حجم ۱۷۰ هزار تن آسفالت اجراشده است و هرسال نزدیک به ۳۰۰ هزار تن برای رضایت‌مندی مردم در شهر قم آسفالت‌ریزی انجام‌شده است.

شهردار قم از آغاز عملیات سرمایه‌گذاری ۲ پروژه بااعتباری نزدیک به ۹ هزار میلیارد ریال هم خبر داد و افزود: با توجه به اقلیم خشک و از طرفی اهمیت شهر قم افزایش سرانه فضای سبز در این شهر موضوع مهمی محسوب می‌شود.

سقائیان نژاد با اشاره به وضعیت رشد سرانه فضای سبز قم، گفت: سرانه فضای سبز قم در شهریورماه سال ۹۴، ۱۳.۸ متر مربع به ازای هر شهروند بود که در پایان شهریور ۹۹ مساحت کل فضای سبز قم ۹۰۰ هکتار افزایش یافت و به رقم سرانه ۲۰.۳ به ازای هر شهروند رسید. در برنامه قم ۱۴۰۴ قرار است که این سرانه به ۲۷ متر به ازای هر شهروند برسد که عدد بسیار مطلوبی است. مدیریت شهری توانست در ۵ سال گذشته ۱۰۳ پارک شهری در قم افتتاح و تعداد این پارک‌ها را به ۳۰۸ عدد برساند.

سقائیان نژاد بابیان اینکه ۱۶۸ پارک کودک در این سه سال احداث‌شده است، افزود: در حال حاضر ۷ بوستان بانوان در سطح شهر احداث‌شده است که در سال ۹۴ دو عدد بود.