طراحی و اجرای اولین گذرگاه هوشمند عابر پیاده گامی در راستای فرهنگ سازی

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: افتتاح اولین گذرگاه هوشمند عابرپیاده در مشهد گامی در راستای فرهنگ سازی و آموزش به شهروندان است.

به نقل از شهر فردا، محمدمحسن مصحفی ضمن اشاره به افتتاح اولین گذرگاه هوشمند عابرپیاده در مشهد، اظهار کرد: رانندگان و عابران پیاده بی توجه به قوانین، عامل بروز تصادفات هستند. آمار ۵۰ درصدی شهر مشهد از کشته شدگان عابرپیاده بر اثر تصادف، حاکی از وجود وضعیت نگران کننده در این حوزه است.
وی افزود: بـا شناسایی انواع رفتارهای پرخطر و شناسایی عوامل تأثیرگذار بر آنها می‌توان با همکاری سازمان‌های مسئول از طریق اتخـاذ تـدابیر لازم بـا اصلاح رفتارهای نادرست برخی رانندگان از بروز حوادث رانندگی کاست و جان بسیاری از افراد را از بروز تصادفات مرگبار و آسیب‌زننده نجات داد.
مصحفی با اشاره به لزوم اجرای برنامه‌های عملیاتی با محوریت تغییر رفتار شهروندان بیان کرد: سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد طی سال های اخیر با تاکید بر بُعد آموزش و فرهنگ‌سازی، به این مساله پرداخته است.
وی طراحی و اجرای اولین گذرگاه هوشمند عابر پیاده کشور به همت فرهنگسرای خانواده و منطقه ۱۰ شهرداری مشهد، یکی از اقدامات مهم سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد برشمرد و اضافه کرد: کاهش تصادفات رانندگی و ایجاد خیابان‌ها و گذرگاه‌های امن برای عبور ایمن عابران پیاده، مهم‌ترین هدفی است که در این طرح دنبال می‌شود.
مصحفی گفت: با توجه به این که طراحی این سیستم براساس مطالعه رفتار شهروندان و برنامه‌ریزی تغییر رفتار پرخطر صورت گرفته است، امیدواریم شاهد اثرگذاری ویژه‌ای در راستای افزایش ایمنی و حفظ جان عابران پیاده باشیم.
وی ادامه داد: این پروژه در ادامه طرح «ترافیک‌یار» که چندی پیش توسط فرهنگسرای مذکور برای اولین بار در کشور اجرایی شد، صورت گرفت. در این طرح به مدد افراد تاثیرگذار محله و با استفاده از ظرفیت مردمی، فرآیند حساس‌سازی و آموزش فرهنگ شهروندی و ارتقا دانش ترافیکی پیش بینی شده و در حال انجام است.
شایان ذکر است دو پروژه مذکور پس از طی کردن مراحل آزمایشی، در ماه‌های آتی در دیگر فرهنگسراها به عنوان بازوان اجرایی فرهنگی شهر مشهد اجرا خواهد شد.