اجرای شهر هوشمند در گرگان با کمک چینی ها

عبدالرضا دادبود در نشست پیگیری اجرای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با شهرداری گوانگ‌ژو به نشست مشترک با سرکنسولگری جدید ایران در چین اشاره و اظهار کرد: در جلسه‌ای که به تازگی با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گوانگ‌ژو داشتیم، توافق‌های بسیار خوبی به‌منظور توسعه تفاهم‌نامه خواهرخواندگی صورت گرفته است.

شهردار گرگان بر توسعه همکاری‌ها با گوانگ‌ژو چین تاکید کرد و گفت: شهر هوشمند با کمک چینی‌ها در گرگان اجرایی می‌شود. تشکیل کارگروه توسعه روابط گرگان- گوانگ‌ژو نیز یکی از موضوعات مهمی بود که به تایید استاندار گلستان نیز رسید و به‌زودی اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی مذاکرات و اهمیت تفاهم‌نامه، سطح وسیعی از موضوعات اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی و ... در سراسر استان می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرد و نیاز است مدیران کل دستگاه‌های اجرایی نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند. وی افزود: به همین منظور از سوی استاندار مقرر شد دستگاه‌های اجرایی استان پای کار بیایند و موضوعات توافق‌نامه در قالب یک کارگروه پیگیری شود.

دادبود همچنین گفت: یکی از موضوعات مورد توافق با سرکنسولگری، راه‌اندازی اتاق گرگان در شهرداری گوانگ‌ژو و اتاق گوانگ‌ژو در شهرداری گرگان بوده است. با توجه به اهمیت و ظرفیت پیمان خواهرخواندگی، پیگیری‌های ما به گونه‌ای خواهد بود که کل استان و حتی سایر شهرها از این توافق بهره‌مند شوند. به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت لجستیکی بیشتر مقرر شد ارتباطاتی با بنادر نزدیک به شهر گرگان صورت بگیرد و موضوع ارتقای ظرفیت حمل‌ونقل دریایی نیز علاوه بر خطوط جاده‌ای، ریلی و هوایی مورد بحث قرار گرفت.

دادبود به ایجاد پایگاه داده به‌منظور همکاری در زمینه‌های صنعتی، تجاری، کشاورزی و فرهنگی و… اشاره کرد و گفت: ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی گوانگ‌ژو در گرگان که توسط این شهرداری پیشنهاد داده شده بود جزو اولویت‌هایی است که از سوی شهرداری مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. به‌منظور بهره‌مندی از کمک‌های رسمی برای توسعه پایدار مقرر شد طرح‌هایی با محوریت محیط زیست، منابع طبیعی و حمل‌ونقل پایدار تعریف شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های گوانگ‌ژو و کمک‌هایی در قالب وام‌های بلندمدت که از سوی طرف چینی تامین می‌شود، استفاده کنیم.

وی از پیگیری سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه ایجاد شرکت مشترک برای خشکه‌کاری برنج خبر داد و گفت: در این نشست همچنین مباحثی در حوزه‌های صنعت کشاورزی و غذایی، ایجاد فضای اختصاصی برای پارک علم و فناوری در شهر شنزن چین و تبادل غرفه‌های نمایشگاهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شهردار گرگان تصریح کرد: در حوزه مدیریت شهری نیز مقرر شد طرح‌هایی در قالب شهر هوشمند با همکاری شهرداری گوانگ‌ژو تعریف شود و در اولویت برنامه‌ها قرار بگیرد. برگزاری سمپوزیوم با محوریت موضوعات تاریخی و باستان‌شناسی ایران و چین و سایر حوزه‌های فرهنگی، امکان همکاری در زمینه تولید فیلم با توجه به اعلام آمادگی کارگردانان معتبر ایرانی و ایجاد روابط در رشته‌های ورزشی پرطرفدار استان مانند بسکتبال، والیبال و کبدی در دستور کار این نشست قرار گرفت.

وی به ایجاد باشگاه دیپلماتیک اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی باشگاه دیپلماتیک با مشارکت بخش خصوصی در شهرداری با موضوعات صنایع دستی و فرهنگی ملل به‌ویژه گوانگ‌ژو و رستوران‌های بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت. استاندار نیز با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های استانی به ویژه در زمینه منطقه آزاد، بازرگانی و ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای گسترش و توسعه هرچه بیشتر روابط گرگان و گوانگ‌ژو را خواستار شده است.