هوشمندسازی جمع‌آوری پسماند خشک شهر اصفهان 

رحیم محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به چگونگی اجرای طرح هوشمند جمع‌آوری پسماندهای خشک در شهر، اظهار کرد: از دیرباز زیرساخت‌های لازم برای جمع‌آوری پسماند خشک در اصفهان ایجاد شده بود و به طور کلی این شهر یکی از شهرهای پیشرو در این زمینه است. برای اعمال مدیریت جامع و تخصصی در جمع‌آوری پسماند خشک، پیمانکاران موظف شده‌اند حدود ۱۰ درصد از پسماندها را به صورت هوشمند جمع‌آوری کنند که این شیوه نوعی از خدمات بهینه شده مدیریت پسماند به منظور افزایش کیفیت فرآیند و جلب رضایت بیشتر شهروندان است.

وی با بیان اینکه یکی از رویکردهایی که با توسعه تکنولوژی اتفاق افتاد، جمع آوری هوشمند پسماند خشک است، افزود: به طور معمول خودروهای حمل پسماند خشک در هر منطقه شهری یک روز معین در هفته نسبت به جمع‌آوری پسماندهای خشک از در منازل اقدام می‌کنند، اما اگر شهروندان خارج از این زمان نیاز به جمع آوری شدن پسماند خشک داشتند، می‌توانند از طریق اپلیکیشن درخواست خود را ثبت کنند تا پسماند خشک آنها توسط خودروهای مجاز در اسرع وقت جمع آوری شود.

محمدی ادامه داد: در حال حاضر به طور آزمایشی در قسمت شرقی شهر اصفهان امکان استفاده از نرم افزار هوشمند جمع آوری پسماند خشک زیر نظر پیمانکار مربوطه مهیا شده است تا پس از استفاده از این نرم افزار و بررسی نقاط قوت و ضعف آن، بتوان در حوزه هوشمندسازی تمامی فرآیندها قدم برداشت.

وی با اشاره به مزایای هوشمندسازی فرآیندهای مدیریت پسماند، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی و استفاده از یک اپلیکیشن هوشمند در زمینه مدیریت پسماندها، ضمن افزایش سرعت جمع آوری پسماندها می‌تواند به حذف رویه‌های غلطی مانند زباله‌گردی و کاوش پسماندها توسط کودکان منجر شود، اطلاعات و آگاهی شهروندان را بالا ببرد و در نهایت شهر را به سوی استفاده از روش‌های نوین و تکنولوژی‌های جهانی در حوزه مدیریت پسماند سوق دهد.