اقلیت و اکثریت قومیتی؛ یکی از آفت های مهم در حوزه شورای شهر و روستاها در ایلام

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، قاسم سلیمانی‌دشتکی در نشست شهرداران، شورای سازمان همیاری شهرداریهای استان، با اعلام این خبر که دیگر هیئت مدیره منطقه ویژه نداریم، گفت: وظایف این حوزه به هیئت مدیره جدید سازمان همیاری شهرداری های استان محول می شود.

وی در ارتباط با تغییر در هیئت مدیره جدید گفت: در دوره قبل معاون عمرانی استاندار، مدیرکل امور شهری و مدیرکل دفتر فنی از اعضای هیئت مدیره بودند اما طبق آیین نامه جدید در این دوره تنها معاون محترم امور عمرانی بعنوان رئیس هیئت مدیره حضور دارند. بنابراین، هیئت مدیره جدید متشکل از ۳ نفر از شهرداران و یک نفر هم از بخش اقتصادی بعلاوه معاون عمرانی استاندار بعنوان رئیس هیئت مدیره تشکیل می شود.

سلیمانی دشتکی با عنوان این مطلب که کارهای بسیار خوبی در ارتباط با منطقه ویژه تجاری و بازارچه ها انجام شده است، گفت: در خصوص منطقه ویژه هیئت مدیره قبلی زحمات زیادی کشیدند و مصوبه طرح جامع منطقه ویژه را به سرانجام رساندند و این یک کار بزرگ بود چراکه الان دست ما برای واگذاری و استقرار صنایع و تولیدات باز شده است. نکته بسیار مهم دیگر بحث منطقه آزاد تجاری مهران بوده که در وسعت ۷ هزار هکتار در حال نهایی شدن است.

استاندار ایلام با اشاره به تصویب شدن ۸ منطقه آزاد و ۲۵ منطقه ویژه در مجلس شورای اسلامی، گفت: به خاطر اینکه مناطق ویژه را خارج از لایحه دولت ارائه داده بودند پس از دو مرحله توسط شورای نگهبان رد شد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردید و قرار شد ۸ منطقه را جدا، جدا بررسی کنند. مکاتبات و دید و بازدیدهای زیادی در این زمینه انجام شده و منجر به حضور یک هیئت از مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایلام برای بازدید و بررسی موضوع شد و خوشبختانه این گروه با نگاه مثبت بحث منطقه آزاد تجاری مهران را پیگیری نمود.

سلیمانی‌دشتکی در بخش دیگری از صحبتهای خود شهرداران را کلیدداران شهر عنوان کرد و گفت: شهرداران وظایف بسیار خوبی در ارتباط با مدیریت شهر دارند و در این راستا مدیران نیز بایست با شهرداران و شورای شهرها همکاری لازم را داشته باشند. گاهی اوقات شاهد سماجت برخی شوراها برای انتخاب یک فرد خاص برای شهردار شدن بودیم علی رغم اینکه عدم اهلیت آن افراد باعث خسران و زیان فراوان برای شهر و شهرداری می شد.

استاندار ایلام یکی از آفت های مهم در حوزه شورای شهر و روستاها را بحث اقلیت و اکثریت قومیتی عنوان کرد و گفت: البته اختلاف نظر روی مسائل کلی و عمرانی و تخصصی خوب است اما اگر اختلاف نظر بر سر مسائل قومی و قبیله ای و گروهی و جناحی باشد کار بدی است و باعث توقف فعالیت ها می شود

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تصمیمات عقلانی و قانونمداری و خارج از حب و بغض قومی و قبیله ای زمینه کار بیشتر در حوزه کاری شهرداری ها و شوراها بوجود آید، اظهار داشت: در طول چند سال اخیر از منابع مختلف چون منابع استانی، ارزش افزوده همیاری ها و شهرداری های وزارت کشور ۴۰۰ میلیارد تومان به شهرداری ها کمک گرفته ایم.