استارتاپ آلمانی با جذب ۲۴۱ میلیون دلار، تاکسی پرنده عمود پرواز می‌سازد

استارتاپ آلمانی «Volocopter» موفق به جذب سرمایه ۲۴۱ میلیون دلاری برای توسعه تاکسی پرنده عمود پرواز (VTOL) شد. با وجود همه گیری کرونا و شرایط قرنطینه سفرهای هوایی و زمینی بسیار محدود شده است، ولی استارتاپ آلمانی در چنین شرایطی توانسته سرمایه قابل توجهی را برای توسعه تاکسی پرنده عمود پرواز جذب کند.

به نقل از دیجیاتو، این استارتاپ در کنار توسعه تاکسی پرنده، قرار است نسخه تجاری دیگری از آن را نیز برای استفاده در ناوگان شهری نیز توسعه دهد. مدیرعامل Volocopter در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد:

«انتظار می‌رود تا حدود دو سال آینده تاکسی پرنده VoloCity به مرحله بهره برداری برسد و بلافاصله، مدل تجاری این خودروی برقی به مرحله تولید خواهد رسید. تاکسی پرنده جدید قرار است ابتدا در پاریس و سنگاپور خدمت رسانی کنند. انتظار می‌رود این خودروی برقی در پاریس برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ به بهره‌برداری برسد. حتی ممکن است مدل تجاری تاکسی پرنده یعنی VoloDrone زودتر از VoloCity بتواند اولین پرواز خود را به نمایش بگذارد.»
 
استارتاپ Volocopter تاکنون پروازهایی از خودروی پرنده خود در دبی،‌ سنگاپور به نمایش گذاشته است. این شرکت قصد دارد علاوه بر اروپا و آسیا، خدمات خود را در ایالات متحده نیز ارائه دهد.

در سال ۲۰۱۹ این استارتاپ موفق به جذب سرمایه اولیه ۵۵ میلیون دلاری شد و تاکنون رقمی بالغ بر ۳۹۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. با این وجود مدیر مالی این استارتاپ می‌گوید برای توسعه خوردوی پرنده لازم است سرمایه بیشتری نیز جذب شود  و برآورد کرده رقمی در حدود ۶۲۴ میلیون دلار برای توسعه خودروی پرنده نیاز است.

استارتاپ Volocopter کار خود را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرده است و کماکان در حال توسعه خودروی پرنده عمود پرواز است و تاکنون نتوانسته درآمدی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد اگر محصول متفاوت این شرکت به مرحله تولید برسد، تحولی بزرگ در معاملات مالی آن رخ خواهد داد.

این استارتاپ تنها مجموعه‌ای نیست که روی توسعه خودروهای پرنده فعالیت می‌کند و رقبای دیگری نیز در بازار دارد. حال باید دید آیا این شرکت می‌تواند پس از سال‌ها تلاش خودروی پرنده را در زمان وعده داده شده به مرحله تولید برساند یا خیر.