تبریز عضو سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند

شهردار تبریز، ایرج شهین باهر گفت: شهرداری تبریز به عضویت WeGO (سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند) درآمد. در پی ارسال درخواست عضویت شهرداری تبریز در سازمان جهانی WeGO، کمیته اجرایی این سازمان با این درخواست موافقت کرده و هم اکنون تبریز به عنوان عضو موقت این سازمان می‌تواند فعالت کند.

وی ادامه داد: بر اساس نامه‌ای که دبیرخانه سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند ارسال کرده است، از سال ۲۰۲۱ میلادی و پس از تأیید کمیته اجرائی، عضویت شهرداری تبریز به صورت دائمی می‌شود. برخی از فعالیت‌های سازمان WeGO که شهرداری تبریز می‌تواند هم اکنون در آن مشارکت کند، عبارت است از "بخش جوایز WeGO شامل مسابقات نوآوری‌های هوشمند شهری، پاسخگوی هوشمند سلامت WeGO، وبینارهای پاسخگوی هوشمند سلامت WeGO و برنامه شهر هوشمند WeGO" که برابر اعلام دبیرخانه سازمان می‌توانیم از تجربیات شهرهای عضو دیگر استفاده کرده و داشته‌های خودمان را به اشتراک گذاریم.

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شهر جهان در این سازمان عضویت دارند که از جمله آنها می‌توان به پاریس، بروکسل، برلین، بخارست، آنکارا، ابوظبی، مکزیکوسیتی، سئول و... اشاره کرد که برای ارتقای کیفیت زندگی، خلاقیت در ارائه خدمات عمومی و تقویت رقابت های منطقه ای بسترسازی می کند.

دبیرخانه سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار «WeGO در شهر سئول (کره جنوبی) واقع است و مأموریت آن، کمک به هوشمندسازی و پایداری شهرهای جهان است.  این سازمان یک نهاد بین المللی است که با شهرها در جهت توسعه پایدار شهری بر اساس دولت الکترونیک همکاری می کند و رویکرد کلیدی آن تحقق «شهر هوشمند پایدار برای همگان» است. این سازمان در سال ۲۰۱۰ از سوی ۵۰ عضو موسس تاسیس شد و یک انجمن بین المللی متشکل از شهرها و سایر دولت‌های محلی، ارائه دهندگان راه حل فناورانه هوشمند و موسسات ملی و منطقه‌ای است که برای تبدیل شهرها به شهرهای پایدار هوشمند تلاش می‌کند.