شهرداری آستارا

شهرداري آستارا براي اولين بار در سال 1287 شمسي از سوي عده اي از فرهيختگان و بزرگان شهر با هدف حمايت از اهالي آستارا و ايجاد امكانات رفاهي و خدمات نوين به سبك شهرهاي مدرن دنيا، تحت نظر حكومت وقت به شكل انجمني به نام انجمن ولايتي – فرهنگي و بلدي ايجاد شد.
(برای آشنایی با شهر آستارا کلیک کنید.)

دومين دوره فعاليت شهرداري در آستارا از سال 1301 شمسي با تصويب قانون بلديه در مجلس ملي شروع شد. از مهم ترين اتفاقات اين دوره مي توان احداث اولين خيابان هاي آستارا به سبك امروزي و ايجاد پارك و خريد دستگاه موتور برق و ايجاد تاسيسات مربوط به تامين و اداره شهر را، اشاره نمود.

در سال 1311 شمسي، آغاز سومين دوره شهرداري آستارا به حساب مي آيد كه توسط دولت و انجمن بلديه اداره مي شد. از مهم ترين وقايع اين دوره شهرداري، پايه گذاري اولين سري از قوانين و مقررات شهري و رونق چشمگير فعاليت هاي شهرداري را مي توان نام برد. همچنين در اين دوره و به سال 1329، اولين انجمن شهر آستارا به صورت مستقل تشكيل و شهرداري از بخشداري مجزا شد و اولين شهردار رسمي آستارا به نام جليل حسيني، انتخاب گرديد. از وقايع ناگوار اين دوره از شهرداري، مي توان به از بين رفتن تجهيزات و امكانات شهري در كودتاي شهريور 1320 اشاره نمود.

در حال حاضر شهرداری آستارا رتبه نخست شهرداری‌های استان گیلان در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ را دارد؛[۲] با این حال معضل مدیریت پسماند به‌خصوص پساب شهری و دفن زباله از چالش‌های اساسی شهرداری آستارا در مدیریت شهری است.[۳][۴][۵][۶][۷][۸] آستارا به علت واقع شدن در کریدور عبور گردشگران و به عنوان یکی از ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران با معضل زباله تولیدی توسط گردشگران نیز روبروست به نحوی که میزان تولید زباله در آستارا در ایام پرمسافر به دو برابر میزان فعلی نیز افزایش می‌یابد.[۹] مسئله فاضلاب شهری نیز به گفته ولی داداشی نماینده آستارا با انجام مطالعات بد در گذشته، اکنون به یکی از معضلات زیست‌محیطی منطقه تبدیل شده و حل این معضل نیازمند اعتبارات ملی است.

بودجه شهرداری آستارا در سال ۱۳۹۳، ۱۱۷ میلیارد ریال بوده[۲۰] و با افزایش درآمدهای شهرداری، در سال ۱۳۹۴ به ۱۷۰ میلیارد ریال[۲۱][۲۲][۲۳] و در سال ۱۳۹۵ به ۱۹۰ میلیارد ریال[۲۴] افزایش یافته‌است که ٪۴۰ از آن به فعالیت‌های عمرانی اختصاص داشهرداري آستارا در حال حاضر رتبه 8 را به خود اختصاص داده است و چارت سازماني آن براساس همين رتبه تنظيم شده است.

شهردار فعلی آستارا، جواد معیتی است.

منبع
سایت شهرداری آستارا
ویکی پدیا