شهرداری آستارا

شهرداری آستارا برای اولین بار در سال 1287 شمسی از سوی عده ای از فرهیختگان و بزرگان شهر با هدف حمایت از اهالی آستارا و ایجاد امکانات رفاهی و خدمات نوین به سبک شهرهای مدرن دنیا، تحت نظر حکومت وقت به شکل انجمنی به نام انجمن ولایتی – فرهنگی و بلدی ایجاد شد.
(برای آشنایی با شهر آستارا کلیک کنید.)

دومین دوره فعالیت شهرداری در آستارا از سال 1301 شمسی با تصویب قانون بلدیه در مجلس ملی شروع شد. از مهم ترین اتفاقات این دوره می توان احداث اولین خیابان های آستارا به سبک امروزی و ایجاد پارک و خرید دستگاه موتور برق و ایجاد تاسیسات مربوط به تامین و اداره شهر را، اشاره نمود.

در سال 1311 شمسی، آغاز سومین دوره شهرداری آستارا به حساب می آید که توسط دولت و انجمن بلدیه اداره می شد. از مهم ترین وقایع این دوره شهرداری، پایه گذاری اولین سری از قوانین و مقررات شهری و رونق چشمگیر فعالیت های شهرداری را می توان نام برد. همچنین در این دوره و به سال 1329، اولین انجمن شهر آستارا به صورت مستقل تشکیل و شهرداری از بخشداری مجزا شد و اولین شهردار رسمی آستارا به نام جلیل حسینی، انتخاب گردید. از وقایع ناگوار این دوره از شهرداری، می توان به از بین رفتن تجهیزات و امکانات شهری در کودتای شهریور 1320 اشاره نمود.

در حال حاضر شهرداری آستارا رتبه نخست شهرداری‌های استان گیلان در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ را دارد؛[۲] با این حال معضل مدیریت پسماند به‌خصوص پساب شهری و دفن زباله از چالش‌های اساسی شهرداری آستارا در مدیریت شهری است.[۳][۴][۵][۶][۷][۸] آستارا به علت واقع شدن در کریدور عبور گردشگران و به عنوان یکی از ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران با معضل زباله تولیدی توسط گردشگران نیز روبروست به نحوی که میزان تولید زباله در آستارا در ایام پرمسافر به دو برابر میزان فعلی نیز افزایش می‌یابد.[۹] مسئله فاضلاب شهری نیز به گفته ولی داداشی نماینده آستارا با انجام مطالعات بد در گذشته، اکنون به یکی از معضلات زیست‌محیطی منطقه تبدیل شده و حل این معضل نیازمند اعتبارات ملی است.

بودجه شهرداری آستارا در سال ۱۳۹۳، ۱۱۷ میلیارد ریال بوده[۲۰] و با افزایش درآمدهای شهرداری، در سال ۱۳۹۴ به ۱۷۰ میلیارد ریال[۲۱][۲۲][۲۳] و در سال ۱۳۹۵ به ۱۹۰ میلیارد ریال[۲۴] افزایش یافته‌است که ٪۴۰ از آن به فعالیت‌های عمرانی اختصاص داشهرداری آستارا در حال حاضر رتبه 8 را به خود اختصاص داده است و چارت سازمانی آن براساس همین رتبه تنظیم شده است.

شهردار فعلی آستارا، جواد معیتی است.

منبع
سایت شهرداری آستارا
ویکی پدیا