راهکار سبز کلمبیا برای مقابله با بحران گرما

در سال های اخیر، پدیده گرمای بیش از حد، باعث مرگ و میر تعداد قابل توجهی از افراد در کشورهای مختلف و حتی کشورهای پیشرفته، سبب شده است. در سال 2003 بیش از 50 هزار نفر در اروپا بخاطر گرمازدگی ناشی از موج گرمایی تلف شدند. یکی از راهکارهای جلوگیری از گرمایش زمین؛ ایجاد فضاهای سبز بیشتر است.

گسترش فضاهای سبز در پروژه‌ ای تحت عنوان "مسیرهای سبز شهری" در سراسر مدلین؛ دومین شهر بزرگ کلمبیا، راهکار جدیدی است که مدیران شهری برای مقابله با تغییرات اقلیمی انتخاب کرده و پیامدهای مثبت آن را برای ساکنان شهر به ارمغان آورده‌ اند.

در حالی که اقتصادهای بزرگ جهان مانند کانادا و ایالات متحده آمریکا، همچنان با امواج شدید گرمایش دست و پنجه نرم می‌کنند، مدیران مدلین به گسترش فضاهای سبز در سراسر شهر پرداخته‌ اند تا از این طریق، مردم خود را از اثرت شدید و خانمان سوز این پدیده حفظ کنند.

تا پیش از این، اثرات جزایر گرمایی مشکلات زیادی در حوزه سلامت پیش روی مردم دومین شهر بزرگ کلمبیا قرار داده بود که مدیران این شهر، پوشش سبز شهری را به عنوان بهترین روش برای حل این بحران در نظر گرفتند و با این هدف، به بهره‌گیری از دیوارهای عمودی، پشت‌بام سازه‌ ها و همچنین هر گونه فضای خالی در شهر پرداختند. گزارشات حاکی است که تا کنون پیوند مدلین با طبیعت ۳. ۱۶ میلیون دلار هزینه در پی داشته است که البته همچنان ایجاد پوشش سبز شهری برای مبارزه بیشتر با تغییرات اقلیمی ادامه دارد.

بار دیگر پیوند با طبیعت در مدلین

شهردار سابق مدلین؛ گسترش فضاها و مسیرهای سبز را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده بود که دولت جدید نیز پس از آن، رویکرد او را ادامه داد و به افزایش پوشش‌های سبز برای مبارزه با تغییرات اقلیمی پرداخت. به همین دلیل، تا کنون ۳۰ مسیر سبز و جمعاً به طول ۲۰ کیلومتر در سراسر شهر گسترده شده و به عنوان فضاهایی برای تردد عابران پیاده و دوچرخه‌ سواران مورد استفاده قرار گرفته است. تخصیص بودجه ۳. ۱۶ میلیون دلار برای پیاده‌ سازی این پروژه‌ ها اگرچه مبلغ بسیار زیادی به نظر می آید، اما پیامدهای مثبت آن مواردی مانند کاهش دمای هوا، رضایتمندی مدیران و ساکنان شهر است.

مسیرهای سبز دومین شهر بزرگ کلمبیا، میزبان ده‌ها هزار درخت بومی، گیاهان گرمسیری، گونه‌های بامبو و درختان میوه‌ ای است که سراسر پیاده‌ روها، سواحل رودخانه و مسیرهای پرتردد وسایل حمل و نقل را در خود جای داده است. این پوشش‌های سبز علاوه بر زیباسازی شهر، سایبان‌هایی در مسیر تردد عابران پیاده، دوچرخه‌ سواران و بر فراز سازه‌ ها به وجود آورده و از این طریق به کاهش دمای محیط کمک کرده است.

علاوه بر این، مردم مدلین با طبیعت پیوندی دوباره را برقرار کرده اند و به سرسبزی گوشه و کنار خانه‌های خود پرداخته‌ اند که این اقدام نیز به سهم خود نقش مهمی در کاهش دمای هوای شهری ایفا کرده است. این روزها، ساکنان دومین شهر بزرگ کلمبیا، در هر گوشه از شهر که بخواهند، دور هم جمع می شوند. آنها به آلاچیق‌هایی دسترسی دارند که به زیبایی تمام زیر پوشش سبز گیاهی محصور شده است و آن‌ها را از نور و گرمای خورشید در امان می‌دارد.

کاهش تاثیرات جزیره های گرمایی شهر

مهم‌ترین هدف مدیران مدلین از آغاز پروژه مسیرهای سبز، کاهش اثرات جزایر گرمایی بر زندگی شهری و سلامت مردم بود که البته پیاده‌ سازی این طرح، منجر به کاهش دو درجه سانتیگراد دمای هوای شهر شد. تا پیش از این، پوشش‌های بتنی و آسفالتی در سراسر شهر حاکم بود که این پوشش ها، نور خورشید را به خود جذب می‌کند و افزایش دمای محیط را در پی دارد. به همین دلیل، شهردار مدلین تصمیم گرفت این سطوح را با فضاهای سبز پر کند و از این طریق، کاهش دما را برای محیط به همراه آورد، ضمن اینکه گل‌ها و گیاهان خود به کاهش دما کمک می‌کند.

در مدت زمانی بسیار کوتاه، سراسر فضاهای بیرونی و حتی داخلی ایستگاه‌های مترو، پل‌ها، خیابان‌ها و پیاده‌ روها را پوشش‌های سبز فرا گرفت و پشت بام‌ها و دیوارهای عمودی سازه‌ های شهر نیز در گل‌ها و گیاهان محصور شد. در واقع، دیگر پوشش‌های خاکستری بتنی و آسفالتی جایی در مدلین نداشت و همین امر در کاهش چشمگیر هوا، نقش مهمی ایفا کرد.

بهبود شرایط زاغه‌ نشینی گرم دامنه کوه در مدلین

بدون شک، مدیران شهر مدلین باید برای دستیابی به اهداف خود با هدف کاهش دمای هوا، مناطقی با بیشترین بحران گرمایشی را در رأس اقدامات خود قرار می‌دادند. آمارها نشان می دهد که تا پیش از آغاز پروژه مسیرهای سبز در شهر، بسیاری از زاغه‌ نشینان که اغلب در کوه‌ پایه‌های شهر نیز واقع شده اند، بیشترین آسیب را از گرمای دمای هوای محیط متحمل می‌شدند، چرا که پوشش سبز در این مناطق به ندرت وجود داشت. به همین دلیل شهردار رسیدگی به این محله‌ ها را در اولویت اهداف خود برای سبزسازی شهر قرار داد و به سرعت پوشش‌های گیاهی در آن‌ها را افزایش داد.

امروزه نشاط شهروندی و رضایت مناطق فقیرنشین در دومین شهر بزرگ کلمبیا به دلیل گسترش عواملی مانند فضاهای سبز افزایش یافته است و سطح سلامت مردم چه از نظر جسمی و چه روانی بهبود یافته و دمای هوا نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

منبع
سازمان آتشنشانی نجف آباد
ایمنا