آی تی ایران

عنوان: آی تی ایران

موضوع فعالیت: فناوری اطلاعات، تکنولوژی

دفتر اصلی: ایران

آی تی ایران یک سایت خبری و تحلیلی در زمینه تکنولوژی و موضوعات مربوط به فناوری اطلاعات است.

 

آی تی ایران در فروردین ماه ۱۳۸۱ متولد شد. داستان راه اندازی و مسیر این سایت را از زبان مدیر سایت در زیر بخوانید:

من در آن زمان مشغول تجربه کردن ایجاد (بخش یا سرویس ) روزنامه‌نگاری تکنولوژی در رسانه‌های سنتی بودم. در آن زمان ما در روزنامه‌ها به جز نوشتن، ایده‌های تکنولوژی‌مان را هم آزمایش می‌کردیم. هم از این رو کاوه برهمند همکار ما در بخش دیجیتال روزنامه ابرار اقتصادی که در کنار ترجمه به خاطر تسلطش مسوولیت فنی و سیستم‌های کامپیوتری روزنامه را هم عهده دار شده بود برای حل یک چالش فرآیند و چرخش خبر در داخل تحریریه به نوشتن چند خط کد ساده روی آورد. چیزی که به هر خبر استایل و یک شماره اختصاص می‌داد که کار حروفچین و صفحه‌آرا را بسیار راحت می‌کرد. کاوه به پیشنهاد من این کد را توسعه داد. دامنه‌ای خریدیم و آن را به کمک دوستان دیگری روی اینترنت گذاشتیم.

آی تی ایران از همان آغاز یک کار گروهی بود. جایی برای همفکری و عرضه نظرات و دیدگاه‌های گوناگون درباره وب فارسی و نخستین تحولات این عرصه که به سرعت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌داد. به همین جهت مهمترین دارایی آن هم تیم همراه آن است.

رضا هاشمی از بنیانگذاران پرشین بلاگ که هم اکنون مقیم استرالیاست و سالها به عنوان مشاور و متخصص حوزه تکنولوژی در ایران فعالیت کرده از جمله همفکران و همراهان آی تی ایران تا به امروز بوده است. علیرضا شیرازی بنیانگذار بلاگفا و پارسیک نیز همواره از گذشته تا امروز از حامیان و در کنار این تیم بوده است. آی تی ایران از مشاوره‌های آرین اوهانیان گرافیک دیزاینر خلاق و استاد ابراهیم حقیقی نیز همواره بهره گرفته است.
ناصرغانم زاده هم در پادکست مسیر همراهمان بوده و هم تجربه و تخصص‌اش را بی دریغ در جلسات مفصل در اختیارمان گذاشته است. رضا شیرازیُ علیرضا کاشیانُ حسین شمس، مهدی رودکی و بسیاری از دوستان دیگر در همه این سالها کمکمان کرده‌اند. امیراشکان تربیت جویی عزیز که گزارشهای اختصاصی‌اش از CES را هنوز بسیاری به عنوان نقاط عطف کارمان در گزارش رویدادهای خارجی می‌دانند.

سایت جدید
اما پروژه تغییر سایت جدید تنها طی دوماه انجام گرفت یکی از جذاب‌ترین ودوست داشتنی‌ترین روزهای آی تی ایران بود. دروپال فوق العاده پلت فرم قدرتمندی بوده و هست اما وردپرس برای آی تی ایران ایده‌آل‌تر است. بیش از 50 هزار مطلب با وسواس زیاد به پلتفرم جدیدی منتقل شد. در این مسیر دو ماهه مصطفی الهیاری که البته بسیاری او را به خاطر پروژه بسیار موفق فونت‌آرا به خوبی می‌شناسند مسوولیت فنی پروژه را به عهده داشت.
یک پسر با اخلاق دوست داشتنی و یک برنامه‌نویس با تخصص‌های مختلف که به هیچ‌کدام از خواسته‌ها نه نگفت. همچنین در پروژه سایت جدید و در دیزاین از نگاه و تخصص کم نظیر آرین برخوردار بودیم و سرانجام مهیار مهرجو که از زمانی که به آی تی ایران پیوسته تحرک فوق العاده‌ای را در سایت ایجاد کرده.
یک دوست خوب که حالا ستون اصلی آی تی ایران هم هست. همسرش عاقله ترابی هم از روزنامه‌نگارهای قدیمی و با سلیقه تکنولوژی است که در همه این سالها مرتبا به رشد آی تی ایران کمک کرده است برای سایت جدید آنچه در هنگام لانچ می‌بینید بخشی از همه آن چیزی است که فعلا در ذهن ماست .به تدریج و طی هفته‌های پیش رو شاهد بخش‌های جدیدی خواهید بود که برای از دست ندادن تازگی از معرفی‌شان صرف نظر می‌کنم.

ارزش‌ها
آی تی ایران طی چهار دوره گذشته نمایشگاه CES با اعزام تیم این رویداد را پوشش داده است
آی تی ایران یک رسانه خصوصی است به جایی وابسته نیست و مطابق با اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری اداره می‌شود. سرمایه آی تی ایران تنها و تنها اعتباری است که در این سال‌ها کسب کرده است این اعتبار از تعهد اخلاقی به مخاطبان ایجاد می‌شود. همواره تلاش می‌کنیم تجربه‌های جدیدی کسب کنیم و در نقدها جانب انصاف را رعایت کنیم.
تمرکز آی تی ایران بر نشان دادن اهمیت تیم خوب است. این چیزی است که تا به امروز باعث شده در این مجموعه کنار هم باشیم و از کارکردن در آن لذت ببریم.

 

       :logo     

https://itiran.com/