تملک باغات قم برای تبدیل شدن به‌ بوستان

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به‌تملک باغ‌های قم برای احداث بوستان گفت: تعدادی از باغ‌های سطح شهر در مناطق مختلف از جمله باغ بهاءالدینی در منطقه چهار شناسایی‌شده و در مرحله توافق با مالکان هستیم.


به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، پیام جوادیان با بیان اینکه تملک‌های شهرداری به ۲ روش انجام می‌شود که یکی به‌این صورت بوده که سالانه برای آن اعتبار قرار می‌دهند و بخشی نیز به‌فضای سبز مربوط می‌شود اظهار کرد: یک حالت تخصیص این اعتبار بر اساس نیاز و ضرورت است، به‌عنوان‌مثال در بافت فرسوده قطعه‌های ریزدانه خریداری‌شده و تبدیل به‌فضای سبز می‌شود که پروسه زمان‌بری است.

وی در ادامه گفت: بخش دیگر تملک‌ها نیز توافق‌های با مالکان زمین‌های زراعی و بایر و یا باغ‌ها است. وی با بیان اینکه بافت روستایی جمکران جزو بافت شهری شده و قطعه‌های زیادی داریم که درصدد توافق با مالکان هستیم تا سهم فضای سبز مشخص‌شده و تبدیل به‌پارک شود تصریح کرد: یکی دیگر از این توافق‌ها در منطقه پنج با عنوان اراضی گلاب است که حدود ۸۰ هکتار وسعت داشته و ۲۰ هکتار در مرحله توافق است.

مدیرعامل پارک‌های قم با بیان اینکه در منطقه چهار شهرداری نیز در باغ بهاءالدینی در مرحله توافق هستیم، گفت: در باقی مناطق نیز برحسب مشکل‌های مالی یا تعدد مالکان، با مشکل‌هایی مواجه هستیم، اما در حال تلاش برای تملک و تبدیل این عرصه‌ها به‌بوستان شهری برای استفاده از شهروندان هستیم.

وی تصریح کرد: البته برخی اراضی نیز دولتی هستند و توافق آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است که از آن جمله می‌توان به‌اراضی بوستان جوان اشاره کرد که امسال با تکمیل طرح نهایی خواهد شد و سال گذشته تاییدیه‌های لازم اخذشده و باید امسال فرآیند اصلی تهیه طرح و انعقاد قرارداد طی شود.

جوادیان گفت: در بوستان حصار سرخه نیز در نزدیکی تپه‌های اعلی‌ئیر به‌وسعت ۶۰ هکتار در مسیر تملک هستیم تا به‌توانیم کمربند سبز شهر را تکمیل کنیم.