گام اول "ارومیه هوشمند" دهه فجر امسال کلید می خورد

به نقل از ایسنا، محمد حضرت پور با اشاره به پروژه شبکه فیبر نوری اختصاصی شهرداری ارومیه گفت: فاز نهایی این پروژه زیرساختی و ماندگار در دهه فجر ۹۹ به بهره برداری کامل رسیده و عملا گام اول "ارومیه هوشمند" کلید خواهد خورد.

وی افزود: در شرایط کنونی کشور و لزوم ارائه خدمات شهری و شهروندی کم هزینه ، سریع، امن و پایدار ابتدایی ترین قدم ایجاد زیرساختی متناسب با اهداف هر کلان شهری جهت انتقال اطلاعات در حجم بسیار بالاست و تکمیل این پروژه فاخر اولین قدم موثر و پرقدرت در این امر مهم خواهد بود.

شهردار ارومیه با اشاره به اهداف کلان پروژه فیبر نوری اختصاصی شهرداری اظهار کرد: اهداف کلانی همچون ایجاد زیرساخت اصلی شهر هوشمند، ارتباط دستگاههای دولتی و شرکت های خصوصی بدون محدودیت، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، تولید علم و انتقال آسان و کم هزینه از این اهداف است و پروژه مذکور قدم غیر قابل انکاری در این راستاست .

حضرت پورضمن اعلام پیشتازی ارومیه در بین سایر کلانشهرهای کشور در خصوص فیبر نوری اختصاصی شهرداری ادامه داد: این پروژه در ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ به طول ۷۱ کیلومتر طراحی و با نظارت مشترک شرکت ایرانسل و شهرداری ارومیه به مرحله اجرا در آمد و فاز های ۱و ۲ پروژه پایان یافته و به بهره برداری رسید .

وی تصریح کرد: هم اکنون مفتخریم که اعلام کنیم فاز نهایی پروژه نیز تا دهه فجر امسال به بهره برداری نهایی رسیده و این میراث ماندگار برای سالهای آینده در توسعه پایدار شهری تاثیرات مبارک خود را خواهد گذاشت .

حضرت پور تأکید کرد: پروژه فیبر نوری با ظرفیت قابل توجهی راه اندازی نهایی شده و امکان افزایش ظرفیت شبکه فوق از ۶ تا ۲۷ برایر ظرفیت فعلی را خواهد داشت که در صورت توسعه نیاز های ارتباطی شهرمان در سال های آینده که کاملا هم محتمل می باشد، این ظرفیت در پروژه فیبر نوری پیش بینی شده است .

وی اظهار کرد: در حال حاضر شهرداری ارومیه به صورت کاملا جدی پیگیر پروژه دیگری به نام شهر هوشمند ارومیه است که اولین و اساسی ترین نیاز ورود جدی به این پروژه کلیدی مخصوصا در مقطع حساس کنونی ایجاد چنین زیرساخت پرسرعت و امن بود.

حضرت پور یادآور شد: ارتباط دستگاهای مختلف سطح شهر بدون محدودیت سرعت و هوشمند سازی شهری در سطح شهر ارومیه از جمله مزایای مهم این پروژه خواهد بود.

وی با اشاره به سطح کیفی پروژه فیبر نوری نیز گفت: استاندارد اجرای پروژه از طرف شرکت ایرانسل و با توافق شهرداری ارومیه -بوده که یکی از بالاترین استاندارد های اجرای این نوع پروژه ها در سطح جهان است .

به گفته حضرت پور پروژه کلیدی دیگری که شهرداری ارومیه در راستای اهداف سازمانی خود پیگیر و در حال اجرای آن می باشد مرکز کنترل ترافیک شهری است که تا کنون وجود نداشته و عدم وجود این مرکز موضوع کنترل ترافیک موثر و مهندسی شده شهری را تقریبا ناممکن ساخته است.

شهردار ارومیه خاطرنشان کرد: با راه اندازی این مرکز امکان برنامه ریزی و اجرای هرنوع پروژه مدیریت ترافیکی مقدور و میسر خواهد بود و اولین نیاز ایجاد چنین مرکزی شبکه فیبر نوری اختصاصی و بسیار پرسرعت شهرداری بود که اکنون مشکلی در این فاز وجود ندارد.