فرصت برنامه‌ریزان شهری برای اجرای خیابان های کامل

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگرچه تأثیرات منفی پاندمی کرونا بر جنب و جوش همیشه خیابان‌ها هنوز کامل درک نشده، اما با جرأت می‌توان که این فضاهای عمومی به طور چشمگیری تحت تأثیر کووید- ۱۹ قرار گرفته‌اند؛ بسیاری از فروشگاه‌ها تعطیل شده و تجارت‌های کوچک بیشترین آسیب اقتصادی را متحمل شده است. مراکز شهری به طور هولناکی خالی و همچون فیلم‌هایی از شهرهای ارواح شده که در آن، ساکنان شهر به یکباره ناپدید شده‌اند.

اینک بهترین زمان برای این است که برنامه‌ریزان سرمایه‌های بیشتری را صرف ایمن‌سازی خیابان‌ها کنند تا افراد پیاده با اطمینان خاطر بیشتری به تردد در داخل شهر بپردازند. یکی از بهترین استراتژی‌ها در این خصوص، ایجاد "خیابان‌های کامل" است که می‌تواند سرعت ترافیک را کاهش دهد، تردد عابران پیاده را تسهیل کند و امنیت دوچرخه‌سواران را از طریق ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری، افزایش دهد؛ به این ترتیب هم نشاط اجتماعی شهرها با حضور ایمن شهروندان تأمین می‌شود و هم رونق به خیابان‌های شهر باز می‌گردد.

مقامات رسمی فارمینگتن، شهری در ایالت نیومکزیکو کشور ایالات متحده آمریکا، با جمعیتی حدود ۴۵ هزار نفر هم اینک در حال تکمیل پروژه خیابان‌های کامل در سراسر شهر هستند. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که تا کنون در این زمینه انجام گرفته شده، تبدیل یک بزرگراه چهار باند به دو خیابان جدا از هم بوده که ۵۰ درصد مسیر آن به خط کشی‌های عابر پیاده اختصاص داده شده است. علاوه بر این، دو فلکه در این خیابان‌ها قرار داده شده است که منجر به کاهش قابل توجه سرعت ترافیکی می‌شود. مقامات محلی، با صرف هزینه‌ای حدود ۹ میلیون دلار توانسته‌اند سیستم‌های روشنایی، چشم‌اندازها و پیاده‌روهای جدیدی نیز در این خیابان‌ها به وجود آورند و به زیباسازی آن‌ها نیز برای جذب مردم به پیاده‌روی بپردازند. در واقع با ایجاد خیابانی که تمام ویژگی‌های مورد نیاز یک شهروند را رفع می‌کند، مسئولان توانستند رونق اقتصادی و بهبود روحیه اجتماعی شهروندان را را فراهم بیاورند.