فرهنگ، سنت و اخلاق در شهرهای هوشمند دنیا

هفتمین نشست انس با کتاب از مجموعه نشست های نقد و بررسی کتاب با حضور علی یدقار مشاور رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم، جمعی از مدیران و کارشناسان این سازمان و علاقه مندان کتاب روز دوشنبه در مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، دکتر فاطمه گهرخواه دانش آموخته رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران و محقق و متخصص شهرهای هوشمند و مترجم چندین کتاب جهانی در این زمینه در این نشست با نقد و بررسی این کتاب ها درخصوص توسعه منطقه ای کلان شهرهای هوشمند سخنرانی کرد.

این مدرس دانشگاه تهران با اشاره به ترجمه و چاپ کتاب های دولت شهر سنگاپور، شهرهای هوشمند و محیط زیست هوشمند و ترجمه کتاب زندگی هوشمند به تشریح روند تبدیل روستاها به شهرها پرداخت و از قول امارهای سازمان ملل تاکید کرد که ۵۴درصد مردم جهان درحال حاضر در شهرها زندگی می کنند و این رقم در سال ۲۰۵۰به ۶۰درصد افزایش می یابد.

وی مراحل رشد و توسعه بزرگترین کلان شهر دنیا تحت عنوان «ناحیه خلیج بزرگ» در چین را مرحله اقتصاد متکی به کشاورزی، مرحله اقتصاد با محوریت تولید و مرحله اقتصاد با محوریت استفاده از دانش و فناوری خواند و افزود: عامل تبدیل شدن چین به غول اقتصاد دنیا نیز چیزی جز اعمال سیاست درهای باز نبود، مضاف بر اینکه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی با هدف جذب سرمایه گذاری، این سیاست را کامل کرد.

فاطمه گهرخواه در بخش دیگری از سخنان خود پیدایش پدیده شهرهوشمند را به آغاز قرن ۲۱ نسبت داد و یادآور شد: شهر هوشمند افزون بر شش مولفه شامل مردم هوشمند، اقتصاد هوشمند، حاکمیت هوشمند، محیط زیست هوشمند، زندگی هوشمند و جابجایی هوشمند است و ما تا زمانی که مردم، تفکر و برنامه ریزی هوشمند نداشته باشیم شهر هوشمند نیز نخواهیم داشت.

وی همچنین با تشریح روند پیشرفت شهرهای هوشمند در هنک کنگ، ماکائو و سرزمین اصلی چین و همکاری این سه در ایجاد فناوری های نوین در همه ابعاد زندگی تصریح کرد: بزرگترین موفقیت این شهرها این است که مردم با حفظ فرهنگ، سنت و اخلاق به درجه ای از توسعه و تعالی رسیده اند که هیچ فردی احساس نمی کند مورد تبعیض قرار می گیرد یا اینکه از مشارکت در امور شهرکنار گذاشته می شود.

براساس این گزارش علی یدقار مشاور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، ناصر ذاکری سرپرست مدیریت طرح و برنامه و کمال بیرامیان سرپرست مرکز بین المللی رشد سازمان منطقه آزاد قشم و تنی چند از مسئولان و کارشناسان این سازمان نیز نقطه نظرهای خود را درخصوص شهر هوشمند مطرح کردند.