عرضه محصولات دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی جیتکس

به گزارش ایسنا، در بخش «Future Stars» چهلمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک خاورمیانه موسوم به «GITEX۲۰» که از ۱۶ آذر ماه جاری در کشور امارات برپا شده و تا ۲۰ آذر ادامه دارد، ۲۰ شرکت دانش بنیان ایرانی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی توانمندی‌های خود را معرفی می‌کنند.

این محصولات فناورانه شامل موارد زیر می‌شود:

یکی از شرکت‌های دانش بنیان با تولید محصولات سخت‌افزاری و امنیتی هوشمند، موفق به هوشمندسازی درها و تردد ساختمان‌ها شده است که دستاوردهای خود را در این زمینه به معرض نمایش گذاشته است.

یکی دیگر از شرکت‌ها مبتکر اولین راهکار درمان تنبلی چشم مبتنی بر واقعیت مجازی است که با بهره‌گیری از سیستم هوشمند در محیط واقعیت مجازی، ابتدا سطح بیماری را تشخیص می‌دهد، سپس با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و سیستم پچ‌های داینامیک، بیماری را درمان می‌کند.

یکی از شرکت‌ها در جذب بیماران خارجی از کشورهای اروپایی، کشورهای همسایه و نیز استرالیا و آمریکا و معرفی به بیمارستان‌ها و پزشکان ایرانی فعالیت دارد که گزارشی از عملکرد خود را در این نمایش عرضه می‌کند.

این شرکت دانش بنیان با بهره‌گیری از مزایای استانداردهای مطرح در حوزه امنیت نرم‌افزار و آزمون نفوذ، چارچوبی فراگیر و کارا برای ارزیابی امنیتی و آزمون نفوذ برنامه کاربردی ایجاد کرده است، به طوری که پس از بررسی کلی سامانه، با ریزبینی و دقت کافی به ارزیابی امنیتی و شناسایی آسیب‌پذیری‌های برنامه کاربردی پرداخته و از اطلاعات به دست آمده در راستای آزمون نفوذ و رسیدن به اهداف مورد نظر بهره می‌گیرد. به عبارت دیگر فعالیت‌های این شرکت شامل ارزیابی امنیتی و آزمون نفوذ برنامه‌های کاربردی، شبکه و زیرساخت، ارزیابی منع سرویس توزیع شده، مشاوره و در نهایت تولید محصولات امنیتی است.

فعالیت یکی دیگر از موسسات دانش بنیان در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی، پشتیبانی و بهره‌برداری آب شیرین ‌کن‌های حرارتی و غشایی و ZLD است که دستاوردهای آن در چهلمین نمایشگاه جیتکس عرضه شد.

ساخت ربات تعاملی به همراه ۱۰ بازی تکنولوژیک، احداث شهر بازی داستان‌محور به نام روبوکیدز، با به کارگیری ربات و بازی‌ها دستاوردهای یکی از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی است که در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

زمینه فعالیت یکی دیگر از شرکت‌ها طراحی تولید انبوه محصولات ویژه صنعت هوایی و هوافضا، تعمیر و پوششFRP مخازن و لوله‌های فرسوده در صنایع نفت و گاز، بازسازی و تولید قطعات برج‌های خنک کننده در صنایع کشور، طراحی و تولید زیر دریایی بدون سرنشین است.

توسعه نرم‌افزارهای وب و موبایل در حوزه بانکداری، پرداخت و بلاکچین و انتشار قانونی محتوای هنرمندان ایرانی بر روی بستر وب در قالب سایت و اپلیکیشن‌های نواک با هدف درآمدزایی برای هنرمندان عرصه موسیقی و حمایت از حقوق مادی و معنوی آنها زمینه فعالیت دو شرکت دانش بنیان است که در این نمایشگاه حضور یافتند.

پلتفرم هلثیو از محصولات یکی از شرکت‌ها است که ارزش مهمی ‌را با گسترش شبکه‌ای متشکل از پزشکان، برنامه‌نویسان، مدیران کسب‌ و کار و دیگر فعالان در صنعت سلامت خلق می‌کند. هلثیو به نیاز تیم‌ها و کارآفرینان مستعد و خالق، در فرآیند ایده‌پردازی، تیم‌سازی، توسعه بازار و محصول، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه پاسخ می‌دهد.

محققان یکی از شرکت‌ها با استفاده از هوش مصنوعی (AI) قادر به طراحی و توسعه نرم‌افزار پیشرفته ‌آنالیز جریان به صورت آنلاین به منظور شناسایی و تشخیص عیوب در الکتروموتورها و جلوگیری از توقف ناخواسته الکتروموتور است. علاوه بر آن یکی دیگر از شرکت‌های شتابدهی سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی مراکز نوآوری را محور فعالیت‌های خود کرده است.

یکی از شرکت‌ها از پیشرفته‌ترین مجموعه اجرایی و عملیاتی در زمینه تولید و توسعه سیستم‌های هوشمند لجستیکی و حمل و نقل در بستر فناوری اطلاعات در کشور است که توانسته است با به کارگیری ابزارهای روزآمد و دانش بنیان، گام بزرگی را در راستای توسعه و عملیاتی کردن انواع الگوریتم‌های پیچیده مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور بهبود سیستم‌های هوشمند لجستیکی نظیر حمل و نقل بردارد.

فعالیت یکی دیگر از شرکت‌ها در زمینه طراحی و تولید تجهیزات صنعتی پیشرفته است. این گروه صنعتی در سال ۱۳۹۳ در حوزه طراحی فنی و مهندسی و ماشین‌سازی شروع به فعالیت کرد که با ثبت اختراعات متعدد و دستیابی به دانش فنی روز دنیا، موفق به کسب استانداردهای بین‌المللی از جمله ۹۰۰۱ ISO و CE اروپا برای محصولات خود شده است.