ازن ۶ روز از هوای خرداد ماه تهران را آلوده کرد

طی شش روز با شاخص آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.


به گزارش خبرگزاری مهر،، طی خرداد ماه امسال کیفیت هوای شهر تهران طی ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و طی شش روز به‌دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که کیفیت هوای تهران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تغییری نداشته است. بر این اساس طی خرداد ماه سال ۱۳۹۹ نیز کیفیت هوای تهران همانند امسال ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و طی شش روز با شاخص آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

بر این اساس ازن آلاینده‌ای ثانویه بوده که برای تولید نیاز به وجود اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید دارد. به‌دنبال افزایش شدت تابش خورشید در روزهای گرم سال، بستر مناسبی جهت تولید آلاینده ازن بخصوص در ساعات بعد از ظهر ایجاد می‌شود.

لازم به ذکر است که اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق در وسایل نقلیه بنزینی و دیزل بوده و ترکیبات آلی فرار بیشتر در اثر تبخیر سوخت به ویژه در اماکنی مانند جایگاه‌های سوخت رسانی در هوا منتشر می‌شود.

بر اساس این گزارش توصیه می‌شود که کلیه افراد به‌ویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و خانم‌های باردار طی روزهایی که غلظت آلاینده ازن در هوا افزایش می‌یابد، به‌خصوص بین ساعات اوج گرما (۱۲ تا ۱۸ عصر) حتی‌المقدور از حضور در فضای باز خودداری کنند.