مشارکت اوقاف مرکزی در ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید علی آقازاده افزود: ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در قالب این توافقنامه در استان مرکزی عملیاتی خواهد شد که به روند کاهش قیمت مسکن در ۲ سال آتی منجر می‌شود. در صورتی که از درآمد زایی موقوفات استفاده بهینه صورت گیرد می‌توان شاهد رشد و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و رفع نیاز اقشار آسیب پذیر بود.

استاندار مرکزی گفت: در طول ۴۰ سال اخیر یکی از اهداف جمهوری اسلامی، تقویت فرهنگ وقف صحیح بوده که در دو دهه اخیر به مقوله آموزش عمل شده و زمینه برای تامین حقوق مردم از این سنت حسنه نیز مد نظر بوده است. استان مرکزی یکی از استان‌های مهم وقفی کشور و جزو پنجمین یا ششمین استان از نظر بهره‌مندی منابع وقفی شناخته شده که باید از این ظرفیت مطلوب استفاده شود. اوقاف مالک اموال وقفی نیست بلکه این مجموعه متولی املاک است که وظایف قانونی خود در راستای اهداف کلان پیش می‌برد.آقازاده با قدردانی از استاندار مرکزی گفت: همکاری اوقاف استان در زمان شیوع کرونا با توزیع بسته‌های حمایتی، مواد ضدعفونی و عدم دریافت ۲ ماه اجاره بها از مستاجران اقدامی پسندیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: درآمد اوقاف استان در نیمه نخست امسال به اندازه تمام ماه‌های سال گذشته با وجود تعطیل بقاع متبرکه افزایش داشته است. استان مرکزی ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری دارد که این بخش در اوقاف استان مغفول مانده که سیاست اوقاف استان، بهره گیری از این فرصت است. در پنج استان کشور از جمله استان مرکزی شرکت کشت و صنعت ایجاد شده تا در چرخه محصولات کشاورزی و تولید نهاده‌های دامی و گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری انجام شود. این اداره کل برای تامین مسکن، تهیه ۶۰ تا ۷۰ قطعه زمین از ۲۰۰ تا پنج هزار مترمربع با مشارکت بخش خصوصی را در دستور کار دارد.

حجت‌الاسلام واحدی افزود: در ادامه سرمایه‌گذاری در موقوفات استان، راه اندازی ۱۵ نیروگاه خورشیدی برای تولید انرژی پاک انجام شده و ظرف ۲ ماه آینده بهره برداری از این نیروگاه‌ها با ظرفیت ۴۰۰ کیلو وات برق عملیاتی خواهد شد. ۲۵ هزار بسته معیشتی نیز امسال در قالب طرح مهر تندرستی به ارزش ۷۵ میلیارد ریال تهیه و در اختیار پنج هزار بیمار قرار داده شده است. یک هزار و ۳۰۰ بسته حمایتی ویژه دانش آموزان نیازمند استان تهیه و در اختیار آنان قرار گرفته است. پنج هزار و ۵۰۳ موقوفه در نقاط مختلف استان مرکزی به ثبت رسیده است که بیش از ۲ هزار موقوفه اقتصادی و درآمدزا هستند.